Archive

Врати се на почетна
Свет

Папата ќе го благослови олимпискиот крст и сликата на мирот

Рио де Жанеиро 23.7.2013 /к.мк/ – Папата Фрањо за време на средбата со претставниците од спортскиот свет во Бразил на 25 јули заедно со олимписките знамиња ќе ги благослови олимпискиот

Ватикан Свет

Ломбарди: Пронајдената бомба во Апарецида нема поврзаност со посетата на Папата

Рио де Жанеиро, 23.7.2013 /к.мк/ – Според патер Ломбарди пронајдената бомба во Апарецида „нема да влијае врз патувањето“ на Папата во ова Богородично светилиште. Папата Фрањо нема страв, рече Ломбарди

Ватикан Свет

Папата пристигна во Рио: Го донесувам највредното – Исус Христос!

Рио де Жанеиро, 23.7.2013 /к.мк/ – По обиколката низ центарот на Рио де Жанеиро папата Фрањо во понеделник вечерта 22 јули, беше официјално примен од претседателката на Бразил Дилма Русеф.

Македонија

Прва причест во Богаданци

Богднаци, 22.7.2013 /к.мк/ – Во недела 21 јули 2013 година во парохиската црква „Свети Кирил и Методиј“ Богданци четири деца од парохијата за прв се причестија со светите Тајни Христови.

Ватикан

Започна првото Апостолско патување на папата Фрањо

Ватикан, 22.7.2013 /к.мк/ – Папата Фрањо, првиот папа од Латинска Америка во понеделник 22 јули го започна своето прво Апостолско патување, полетувајќи од римскиот аеродром Фиумичино, упатувајќи се во Бразил

Македонија

Средба на млади во Петралинци: Повикани на светост

Петралинци, 22.7.2013 /к.мк/ – Во недела 21 јули во парохиската Црква Свети Кирил и Методиј во Петралинци се интензивираа подготовките за денот на млади кој ќе се одржи во Нова

Ватикан

Папата потсети на бомбардирањето на Рим пред 70 години

Ватикан, 22.7.2013 /к.мк/- По повод седумдесет годишнината од жестокото бомбардирање на Рим, односно на квартот свети Лаврентиј, Светиот Отец во петок 19 јули упати порака до кардинал Валини, кој воедно

Ватикан

Папата Фрањо: Молитвата без конкретни дела останува стерилна

Ватикан, 21.7.2013 /к.мк/ – И покрај високите температури во Рим во недела 21 јули плошадот Свети Петар повторно беше преполн со поклоници, кои дојдоа заедно со папата Фрањо да ја

Ватикан

Папата молеше за младите од целиот свет

Ватикан, 21.7.2013 /к.мк/ – Папата Фрањо во саботата на 20 јули во базиликата Света Марија Велика молеше за успех на своето прво Апостолско патување во Бразил, за младите што ќе

Свет

Црквата во Бразил го очекува папата Фрањо

Рио де Жанеиро, 20.7.2013 /к.мк/ – „Папата привлекува повеќе луѓе отколку фудбалот“ – овие зборови се слушаат низ улиците на Рио де Жанеиро, се повторува од стотици илјади млади кои