Archive

Врати се на почетна
Ватикан

Почесниот папа Бенедикт ќе му придружи духовно на папата Фрањо во Рио

Ватикан, 20.7.2013 /к.мк/ – Во петок 19 јули околу 16.00 часот папата Фрањо го посети почесниот папа Бенедикт XVI во неговото живеалиште во манастирот Мајка на Црквата (Mater Ecclesiae) во

Ватикан

Папата формира комисија за реорганизација на економско – управните структури на Светата Столица

Ватикан, 20.7.2013 /к.мк/ – Во петок 19 јули објавено е писмо на папата Фрањо за формирање на Папска комисија за проучување и реорганизација на економско – управните структури на Светата

Свет

Светски Ден на младите: 600 настани и „Саем на звања“

Рио де Жанеиро, 20.7.2013 /к.мк/ – Повеќе од 600 настани ќе им се понудат на младите поклоници за време на Светскиот ден на младите во Рио де Жанеиро од 23

Ватикан

Во Рио Папата ќе се сретне со сиромашните

Ватикан, 19.7.2013 /к.мк/ – Директорот на канцеларијата за печат при Светата Столица отец Федерико Ломбарди во текот на оваа недела одржа брифинг посветен на апостолското патување на папата Фрањо во

Ватикан

Твитер порака на Папата до младите

Ватикан, 19.7.2013 /к.мк/ – Преку својот Твитер профил папата Фрањо во петок 19 јули ги поздрави младите кои идната седмица ќе учествуваат на Светскиот ден на млади во Рио де

Ватикан

Телеграма со сочувство по повод сообраќајната несреќа во Француска Гвајана

Ватикан, 19.7.2013 /к.мк/ – Папата Фрањо упати телеграма со сочувстсво по повод сообраќајната несреќа со трагични последици, која се случи во среда 17 јули во Француска Гвајана, кога автобус се

Ватикан

Папата Фрањо тргнува за Рио за да ја врати надежта кај младите

Ватикан, 18.7.2013 /к.мк/ – На 22 јули папата Фрањо ќе тргне за Рио де Жанеиро, за да учествува во Светскиот ден на младите (СДМ). Кулминација ќе биде молитвеното бдеење и

Ватикан

Папата упати порака по повод Денот на живот во Велика Британија

Ватикан, 18.7.2013 /к.мк/ – По повод Денот за живот кој се одблежува во различни денови во Велика Британија, папата Фрањо до католиците во Ирска, Шкотска, Англија и Велс им упати

Ватикан

Патер Ломбарди за патувањето на Папата во Бразил

Ватикан, 18.7.2013 /к.мк/ – Во среда 18 јули патер Ломбарди, директор на Канцеларија за печат на Светата Столица, одржа конференција за новинарите, на која зборуваше за патувањето на Папата во

Ватикан

Кардинал Рилко за успехот на Светскиот ден на млади

Ватикан, 17.7.2013 /к.мк/ – Претседателот на Папскиот совет за лаици, кардинал Станислав Рилко, директно е поврзан со случувањата како се одвиваат подготовките за Светскиот ден на млади. Тој е најбараниот