Archive

Врати се на почетна
Uncategorized

Папата Фрањо: Да не се затвораме во парохиите, да одиме кон оние кои се оддалечени

Рио де Жаниеро, 28.7.2013 /к.мк/ – Во сабота 27 јули папата Фрањо славеше света Литургија со епископите, свештениците, монасите, монахињите и богословите од целиот свет кој учествуваат на Светскиот ден

Uncategorized

Папата меѓу младите затвореници од Рио: Никогаш повеќе насилство, туку само братска љубов

Рио де Жанеиро, 27.7.2013 /к.мк/ – Откако во петокот 26 јули, Папата исповеда петмина учесници на СДМ во паркот Куанита да Боа Виста, се сретна со осум млади затвореници: 6

Uncategorized

Папата до младите на Крстниот пат: Кого ќе изберете – Пилат, Симон или Марија

Рио де Жанеиро, 27.7.2013 /к.мк/ – Откако во петок 26 јули папата Фрањо ручаше сдо дванесет млади од сите пет континенти, во 18 часот (локално време) се упати на плажата

Uncategorized

Крстниот Пат на Копакабана против злото во светот

Рио де Жанеиро, 26.7.2013 /к.мк/ – Плажата Копакабана ќе биде сцена на Крстениот Пат, кој се одржува во петокот вечер, 26 јули. Папата Фрањо ќе пристигне во 17 часот по

Uncategorized

Ангел Господов: Семејството е привилигирано место за пренесување на верата

Рио де Жанеиро, 26.7.2013 /к.мк/ – Во петок 26 јули точно напладне (според локално време), Папата од балконот на архиепископската резиденција во Рио се обрати на верниците со краток говор,

Uncategorized

Нова Маала: Катехеза за младите од Нова Маала и Чанаклија

Нова Маала, 26.7.2013 /к.мк/ – Во четврток 25 јули во парохијата Успение на Пресвета Богородица во Нова Маала се одржа уште една катехеза за младите од Нова Маала и Чанаклија.

Uncategorized

Папата до младите од Аргентина: Не ја разводнувајте својата вера

Рио де Жанеиро, 26.7.2013 /к.мк/ – Повеќе десетици илјади Аргентинци воодушевено го дочекаа папата Фрањо во четврток 26 јули во катедралата свети Себастијан во Рио де Жанеиро. Во самата кадетрала

Uncategorized

Папата Фрањо до младите: Ставете го Христос во центарот на вашиот живот

Рио де Жанеиро, 26.7.2013 /к.мк/ – „Свети Оче, добредојдовте на 28 Светски ден на млади“ Со овие зборови го поздравија Папата пет млади претставници од пет континенти на познатата плажа

Uncategorized

Во последен момент променето местото за завршниот дел од Светскиот ден на млади во Рио

Рио де Жанеиро, 26.7.2013 /к.мк/ – Завршното молитвено бдение и светата Литургија на папата Фрањо со младите предвидени за недела 28 јули ќе се одржи на плажата Копокабана. Локалитетот Гуаратиба

Uncategorized

Папата Фрањо го посети сиромашниот кварт Варгиња

Рио де Жанеиро, 25.7.2013 /к.мк/ – По обредот на предавање на клучевите во општината Рио и благословот на олимпиското знаме, Светиот Отец во четврток 25 јули на фудбалско игралиште се