Archive

Врати се на почетна
Uncategorized

Брифинг на Патер Ломбарди во Рио

Рио де Жанеиро, 25.7.2013 /к.мк/ – На вообичаениот брифтинг со новинарите за поминатите денови на Папата во Бразил, патер Ломбарди во среда 24 јули, повика на едноминутно молчење да и

Свет

Папата Фрањо ги посети зависниците од дрога

Рио де Жанеиро, 25.7.2013 /к.мк/ – Светиот Отец во среда 24 јули  во доцните попладневни часови, според предвидениот план, ја посети болницата за зависници од дрога, Свети Фрањо Асишки во

Uncategorized

Папата упати телеграма со сочувство по повод железничката несреќа во Шпанија

Рио де Жанеиро, 25.7.2013 /к.мк/ – Папата Фрањо во четврток 25 јули, упати телеграма со сочувство до архиепископот од Сантијаго де Компостела, Јулијан Бариј по повод железничката несреќа која се

Uncategorized

Патер Ломбарди за безбедноста на Светиот Отец: Папата ги сака луѓето, и луѓето го сакаат Папата

Рио де Жанеиро, 25.7.2013 /к.мк/ – На прашањето за безбедноста на Папата, гласноговорникот на Ватикан патер Ломбарди во среда 24 јули изјави дека „е сосема нормално на првиот ден преку

Uncategorized

Кардинал Скола ќе го предводи јубилејот во Ниш

Ниш 25.7.2013/к/мк/ – Централната прослава од страна на Католичката црква за јубилејот на Миланскиот едикт ќе биде од 20 до 22 септември во Ниш. Миланскиот архиепископ, кардинал Анџело Скола, официјален

Ватикан Свет

Светскиот Ден на младите во Рио руши рекорди

Рио де Жанеиро, 25.7.2013 /к.мк/ – Светскиот Ден на млади кој се одржува овие денови во Рио, би можел да собере рекорден број на поклоници. Според официјалните податоци во овој

Uncategorized

Папата во Аперацида: Бог секогаш е со вас, никогаш не ве напушта

Апарецида, 25.7.2013 /к.мк/ – Среда 24 јули започна со света Литургија во светлиштето во Аперацида, каде папата Фрањо најпрво пред статуата на Богородица молеше, а потоа славеше света Литургија со

Ватикан Свет

Архиепископот Темпеста на отворање на Светскиот ден на млади: „Заразете“ ги сите со Христовата радост

Рио де Жанеиро, 24.7.2013 /к.мк/ – И покрај дождот кој не запре во текот на целиот ден, повеќе од 500 илјади млади учествуваа на Светата Литургија на Копакабана, која во

Ватикан Свет

Официјален почеток на Светскиот ден на млади

Рио де Жанеиро, 24.7.2013 /к.мк/ – Папата Фрањо на 23 јули вторник се одмара после бурниот пречек во Рио де Жанеиро. На плажата Копакабана се очекува доаѓање на стотина илјади

Свет

Папата Фрањо во Рио ќе се сретне со младите од Аргентина

Рио де Жанеиро, 24.7.2013 /к.мк/ – Дојде во Бразил, а не во Аргентина. Сепак, посебна средба на папата Фрањо со неговите сонародници во Рио секако дека ќе се одржи. Веста