Папата го благослови градот Холгуин

После светата Литургија на Плоштадот на Револуцијата во Холгуин, папата Фрањо го благослови градот од Ридот на Крстот. На врвот од ридот 1790 година поставен е дрвен крст, кој гледа над градот и цела Куба.

На тоа поклоничко место и симбол на кубанската народна побожност, Светиот Отец се задржа на молитва, а потоа го благослов Холгуин. Нека во погледот на Светиот Крст кој го расветлува патото на семејствата, децата и младите, болните и сите кои страдаат – рече Папата, сите нека примат утеха и близна и да почувствуваат дека се повикани да го следата Исус, кој е единсвтениот пат до Бога.

РВ/го*ко

Не е дозволено преземање на оваа содржина или делови од неа за понатамошно користење во печатена, дигитална или било која друга форма на умножување без писмена дозвола од редакцијата на Католици.мк.
Категорија: Ватикан

За авторот