Tag "Чанаклија"

Врати се на почетна
Македонија

Прва света Литургија на неоерејот о. Сирачев во Чанаклија и Нова Маала

На 14 август 2016 година новоракоположениот свештеник о. Атанас Сирачев заедно со парохот о. Спасо Ристов служеше света Литургија во филијалната црква

Македонија

Прва Света Причест во Чанаклија

На 29 мај во црквата посветена на Великомаченикот Георги Победител во Чанаклија, Прва Света Причест примија седум првопричесници.

Македонија

Во Чанаклија прославен патрониот празник на Светиот великомаченик Георги

На 6 мај, на празникот Свети великомаченик Георги во црквата посветена на Светиот Великомаченик Георги во с. Чанаклија со света Литургија свечено беше прославен патрониот празник на црквата.

Македонија

Велигден во Нова Маала и Чанаклија

Радосната вест за Христовото Воскресение се прослави со света Литургија во парохијата Успение на Пресвета Богородица, Нова Маала и во филијалата Свети Великомаченик Георги во Чанаклија.

Македонија

Отец Назов именуван за парохиски викар во Нова Маала и Чанаклија

Со декрет на Н.В.П. монс. д-р Киро Стојанов, Скопски бискуп и Апостолски егзарх во Македонија, неорејот о. Ванчо Назов е именуван за парохиски викар  (капелан) во парохијата

Македонија

Верници од Струмица, Нова Маала и Чанаклија се поклонија пред моштите на Мајка Тереза

Во петок, 5 февруари 2015, година во катедралата Пресвето Срце Исусово во Скопје, родната парохија на блажена Мајка Тереза, со свечена евхаристија е прославен

Македонија

Неоерејот Ванчо Назов служеше Литургија во Нова Маала и Чанаклија

Во недела на 31 јануари 2016 година во филијалата свети великомаченик Георги во Чанаклија и во парохијата „Успение на Пресвета Богородица“ во Нова Маала,

Македонија

Нова Маала: Веронаука за деца и млади

На 26 септември во парохијата „Успение на Пресвета Богородица” во Нова Маала и филијалата “Свети великомаченик Георги” во Чанаклија започна веронаучната учебна година.

Македонија

Агапе во Чанаклија по повод празникот Рождество на Пресвета Богородица

Во понеделник 21 септември, на празникот Раѓање на Пресвета Богородица – Мала Богородица, во филијалната црква „Свети великомаченик Ѓеорги“во Чанаклија,

Македонија

Прославен патрониот празник на црквата во Чанаклија

Со Светата архиерејска Литургија предводена од Н.В.П д-р Киро Стојанов, во заедништво со свештеници од Апостолскиот Егзархат и со присуство на голем број верници во среда 06 мај 2015 година