Tag "Украина"

Врати се на почетна
Ватикан Вести

Близина на Папата со погодените од железничката несреќа во Индија

По молитвата Ангел Господов во недела 4 јуни 2023 година, папата Фрањо – како што веќе направи вчера во телеграмата потпишана од државниот секретар кардинал Пјетро Паролин – ја вети

Ватикан Вести

Надбискупот Галагер: Идејата за мировен процес мора да ја одржиме жива

Секретарот за односи со државите и меѓународните организации на Ватикан, надбискупот Пол Ричард Галагер, даде интервју за италијанскиот весник „Ла Стампа“ во кое се осврна на дипломатските напори на Светиот

Ватикан Вести

Во мислите на Папата, Судан и Украина: Да не се навикнуваме на војна

По молитвата Царице небесна, во недела на 21 мај 2023 година, папата Фрањо упати апел поради сериозната ситуација во Судан: Прекинете ја војната. Тој уште еднаш ја изрази својата близина

Ватикан Вести

Папата му ја довери на кардиналот Зупи мировната мисија за Украина

Директорот на Канцеларијата за печат на Светиот Престол потврди на новинарско прашање дека папата Фрањо му ја доверил на кардиналот Матео Зупи, претседателот на Италијанската бискупска конференција, мисијата со цел

Ватикан Вести

Кардинал Паролин: Европа не смее да прифати продолжување на агреорската војна во Украина

Државниот секретар кардинал Пиетро Паролин ги повика земјите-членки на Советот на Европа да преземат акција и да воспостават „конечен и праведен мир во Украина“.

Ватикан Вести

Папата по Генералната аудиенција: Украина многу страда, да молиме да се врати мирот

Потребно е да се моли за благодат на мирот поради страдањата што секојдневно се доживуваат во Украина поради војната. За ова Папата зборуваше по катехезата, потсетувајќи на вредноста на Бројаницата

Ватикан Вести

Папата Фрањо повика на прекин на насилството меѓу Израелците и Палестинците, бидејќи со оружјето се уништува секоја надеж

Папата Фрањо апелира за мир во Светата Земја, молејќи се да се задржи неодамнешното примирје меѓу Израел и милитантите во Појасот Газа. Тој испрати и порака по повод Денот на

Ватикан Вести

Папата Фрањо се сретна со украинскиот претседател Зеленски

Украинскиот претседател пристигна во Рим утрото на 13 мај 2023 година. Имаше средба со претседателот на Италија Серџо Матарела и премиерката Џорџо Мелони; попладневна средба со папата Фрањо, вторпат лично,

Ватикан Вести

Кардинал Паролин: Киев и Москва се информирани за мировната мисија на Светиот Престол

На маргините на промоцијата на книгата на Универзитетот ЛУМСА, државниот секретар на Папата, кардиналот Пиетро Паролин, изрази „изненадување“ од зборовите на високи руски и украински претставници кои изјавија дека не

Ватикан Вести

Папата: Месец мај нека биде молитва за мир и крај на војната

Во поздравите на крајот од Генералната аудиенција на 3 мај, папата Фрањо повторно се помоли за застапништвото на Марија за крај на насилството во Украина и Европа да истрае во