Tag "Украина"

Врати се на почетна
Ватикан Вести

Папата моли за Украина, Израел и Палестина: Војната е секогаш пораз

По катехезата на Генералната аудиенција одржана во среда 6 декември 2023 година во салата Павле VI, папата Фрањо ја заврши аудиенцијата спомнувајќи ги оние кои страдаат поради конфликтите кои зафаќаат

Вести Македонија

Бискупот Стојанов служеше панахида за жртвите од Глодоморот

Во сабота 25 ноември 2023 година во катедралата „Пресвето Срце Исусово“ во Скопје Н.В.П. монс. Киро Стојанов, служеше панахида за починатите од Гладоморот во Украина, а со него сослужуваа протојереј

Ватикан Вести

Папата присуствуваше на проекцијата на документарен филм за војната во Украина

Папата Фрањо присуствуваше на проекцијата на новиот документарен филм во режија на Евгениј Афинеевски за војната во Украина, кој беше претставен во Ватикан под наслов: „Слобода во пламен: Украинската борба

Ватикан Вести

Папата Фрањо: Да одвоиме време да молиме за мир, од Украина до Блискиот Исток

Папата Фрањо ги повика верниците на крајот од редовната Генерална аудиенција на плоштадот Свети Петар секојдневно да се молат за мир за народите во земјите каде што беснеат војни низ

Ватикан Вести

Папата Фрањо повторно упати апел за мир меѓу завојуваните страни

Повикувајќи на акција и молитва за сите народи кои ги трпат последиците од војната, папата Фрањо во среда, 8 ноември 2023 година, на крајот од редовната Генерална аудиенција на плоштадот

Ватикан Вести

Кардинал Паролин: Наоѓањето решение за војната во Украина е одговорност на сите

Во видео пораката испратена по повод Конференцијата за мировен план одржана во Малта на 28 и 29 октомври, државниот секретар кардинал Паролин повтори дека оружјето не ги решава конфликтите; Светиот

Ватикан Вести

Папата апелира за ослободување на заложниците и влез на хуманитарна помош во Газа

Во поздравите до италијанските ходочесници, на крајот од Генералната аудиенција, Папата уште еднаш се осврна на драматичната ситуација на Блискиот Исток и упати апел за Украина и сите области ранети

Ватикан Вести

Да му помогнеме на населението кое е веќе многу исцрпено

На крајот од Генералната аудиенција, папата Фрањо ги упати своите посебни мисли кон народот во Авганистан, кој на 7 октомври, во западниот регион, беше погоден од разорен земјотрес кој предизвика

Ватикан Вести

Сетете се на вашите браќа и сестри од Украина

По Генералната аудиенција на плоштадот Свети Петар, папата Фрањо го упати најновиот апел за напатениот украински народ

Ватикан Вести

Надбискупот Галагер ги повика земјите-членки на ОН да се здружат во напорите за мир во Украина

Надбискупот Пол Ричард Галагер им се обрати на земјите-членки на Советот за безбедност на ОН за мирот во Украина и потсети дека војната не е само локално прашање, туку се