Tag "Твитер порака"

Врати се на почетна
Ватикан Вести

Твитер пораката на Папата по повод празникот на свети Бенедикт

На 11 јули 2018 година општата Црква го слави свети Бенедикт од Нурси, заштитник на Европа и основач на бенедиктинците. По тој повод папата Фрањо на Твитер сподели кратко размислување

Ватикан Вести

Папата: Мачењето луѓе е смртен грев

По повод Меѓународниот ден за помош на жртвите на мачење во пораката која ја објави на Твитер папата Фрањо истакна дека мачењето луѓе е смртен грев, повикувајќи ги притоа христијанските

Ватикан Вести

Евхаристијата ја содржи целата сласт на Исусовите зборови и дела

По повод празникот на Евхаристијата Светиот Отец сподели твитер порака во која размилсува за Евхаристијата.

Ватикан Вести

Папата: Да се соединиме во молитвата со браќата католици во Кина

Папата повторно ја истакнува својата близина и молитвите за верниците католици во Кина, кои на 24 мај ја слават својата заштитничка Пресвета Богородица од Шешан.

Ватикан Вести

Папата: Христијанскиот живот мора да се вложува за Исус и да се троши за другите

Христијанскиот живот мора да се вложува за Исус и да се троши за другите – истакна папата Фрањо во своја порака која ја објави на својот профил на Твитер, на

Ватикан Вести

Папата: Марија нѐ учи на патот на светоста

На 18 мај 2018 година, Папата ги упати своите следбеници на Твитер на светиот пример на Блажена Дева Марија во чиј месец се наоѓаме.

Ватикан Вести

Секое насилство на телото на ближниот е навредување на Бог

Светиот Отец во пораката која ја објави на својот профил на Твитер, на 5 мај 2018 година порача дека секое насилство на телото на ближниот е навредување на Бог.

Ватикан Вести

Папата: Работата е темелен аспект на човечкото постоење

Папата Фрањо во својата твитер порака која ја објави на 1 мај 2018 година, повика во текот на целиот месец да се моли Бројаница за мир во Сирија и во

Ватикан Вести

Повикот кој Бог го упатува до секој од нас е дар кој исполнува со радост

Повикот кој Бог го упатува до секој од нас е дар кој исполнува со радост – истакна папата Фрањо во твитер пораката по повод 55 Светски ден на молитва за

Ватикан Вести

Сите сме повикани да бидеме свети живеејќи во љубов

Папата продолжи да споделува со своите следбеници на Твитер кратки поттици од својот нов апостолски поттик „Gaudete et exsultate – Радувајте се и воскликнете.“