Tag "Струмица"

Врати се на почетна
Македонија

Струмица: Парохиската црква Свети Иван Крстител го прослави својот патрон

На 7 јули 2015 година на празникот Раѓање на свети Иван Крстител верниците во Струмица со света Литургија го прославија патрониот празник на црквата.

Македонија

Во недела ќе биде осветена Католичката црква „Свети Иван Крстител“ – Струмица

На 5 јули 2015 година со почеток во 10.00 часот во Струмица од страна на Н.В.П. монс. д-р Киро Стојанов, Скопски бискуп и Апостолски егзарх во Македонија ќе биде осветена

Македонија

Струмица: Среќен роденден Цркво

На крајот од светата Литургија на Духовден 31 мај 2015 година неколку деца од веронаучната група во парохијата Свети Иван Крстител – Струмица,

Македонија

Струмица: Парохиски Каритас – потреба и предизвик

Во склоп на парохиските активности планирани во пасторалната година во црквата „Свети Иван Крстител“ – Струмица во сабота 30 мај 2015 година богословот Спасе Спасов,

Македонија

Епископот Стојанов на Велики Четврток служеше Литургија во Струмица

На Велики Четврток, 9 арпил 2015 година Н.В.П. монс. д-р Киро Стојанов во заедништво со свештениците од Апостолскиот егзархат во Македонија служеше света архиерејска Литургија во Катедралната црква

Македонија

Струмица: Молитвена иницијатива „24 часа за Господ“

Во парохијата Свети Иван Крстител – Струмица непрекинато се молеше 24 часа, приклучувајќи се на иницијативата „24 часа за Господ“.