Tag "Софија"

Врати се на почетна
Вести Свет

Апостолскиот нунциј Пекорари одликуван од бугарскиот претседател со државна награда

На 30 декември 2021 година, Апостолскиот нунциј за Македонија и Бугарија монс. Анселмо Гвидо Пекорари ја доби од претседателот на Република Бугарија Румен Радев високата државна награда „Мадарски коњаник“ од прв

Вести Свет

Монс. Румен Станев хиротонисан за помошен бискуп на Софиско-Пловдивската бискупија

На 17 јануари 2021 година во  Конкатедралната црква „Свети Јосиф “, во Софија, монс. Румен Станев беше хиротонисан за помошен бискуп на Софиско-Пловдивската бискупија и титуларен епископ на Симидика.

Вести Свет

Папата го именува отец Румен Станев за помошен епископ на Софиско-Пловдивската бискупија

Папата Фрањо на 5 септември 2020 година го именува отец Румен Иванов Станев, поранешен парохиски свештеник во црквата „Свети Михаил Архангел“ во Раковски, за помошен епископ на Софиско-Пловдивската бискупија, со