Tag "синода"

Врати се на почетна
Вести Македонија

Епископот Стојанов: Во Црквата секој треба да се чувствува како дома

Во Паљурци се одржа молитвено – работна средба, а во неговото обраќање епископот Стојанов истакна дека во Црквата секој треба да се чувстува како дома

Вести Македонија

Во Струмица се одржа координативен состанок за синодалниот процес

На состанокот епископот Стојанов ги претстави одредбите за текот на синодата, именува Комисија и координативно тело за спроведување на синодалниот процес, а деканот о. Зоран И. Стојанов приложи конкретни пасторални

Вести Македонија

Со света Литургија бискупот Стојанов ја отвори Синодата за Црквата во Македонија

Во недела 17 октомври 2021 година Скопскиот бискуп и Струмичко – скопски епарх, монс. д-р Киро Стојанов служеше света архиерејска Литургија во катедралната црква „Успение на Пресвета Богородица“ во Струмица,

Македонија

Најава: Света архиерејска Литургија за отворање на Синодата

Со света архиерејска Литургија во недела 17 октомври 2021 година со почеток во 10.30 часот во Катедралната црква „Успение на Пресвета Богородица“ во Струмица  предводена од монс. д-р Киро Стојанов,

Ватикан Вести

Започна синодското одење, „процес на исцелување кое го води Духот Свети“

Синодското патување започна со евхаристиското славење на 10 октомври кое го предводеше папата Фрањо во базиликата Свети Петар. Присуствуваа приближно 3 000 лица – кардинали, епископи, свештеници, богосповетени лица и

Ватикан Вести

Папата за Синодата: Учество на сите под водството на Светиот Дух

Во Ватикан на 9 октомври 2021 година се одржа момент на размислување по повод почетокот на синодското патување кое папата Фрањо ќе го отвори во недела на 10 октомври 2021

Ватикан Вести

Натали Бекварт потсекретар на Епископската синода: Синодата и очекувањата на жените

Синодата се трансформира. Во нејзиниот тек се воведени промени. Од сега според зборовите на кардинал Марија Греч главен секретар на Епископската синода, ќе може да се слушне гласот на сите.

Ватикан Вести

Со света Литургија на 10 октомври, Папата официјално ќе ја отвори Синодата

Во недела, 10 октомври, со свечена Литургија во базиликата Свети Петар, папата Фрањо официјално во Ватикан ќе ја отвори Синодата за синодалност. На евхаристиската служба ќе и претходи в сабота,

Ватикан Вести

Синодата во фокусот на онлајн состанокот на папата Фрањо и Кардиналскиот совет

Синодата на епископите беше темата на онлајн состанокот на Кардиналскиот совет и папата Фрањо кој се одржа во вторникот на 21 септември во попладневните часови, соопшти Канцеларијата за печат на