Tag "Светски ден на болни"

Врати се на почетна
Ватикан Вести

Осврт на пораката на папата Фрњо за 28. Светски ден на болните

Дојдете при Мене сите изморени и обременети и Јас ќе ве успокојам – (Матеј 11,28) – од оваа реченица од Евангелието според Матеј папата Фрањо ја гради пораката за 28.

Вести Македонија

Струмица: Прославен Светскиот ден на болни

На 9 февруари 2020 година со свечена архиерејска Литургија предводена од Н.В.П. монс. д-р Киро Стојанов во Катедралната црква „Успение на Пресвета Богородица“ во Струмица, а во сослужение на свештеници

Вести Македонија

Во Струмица прославен Светскиот ден на болни

Во недела 10 февруари 2019 година епископот Стојанов служеше света архиерејска Литургија во Катедралната црква „Успение на Пресвета Богородица“ во Струмица, по повод Светскиот ден на болни и празникот на

Вести Македонија

Најава: Епископот Стојанов ќе служи света архиерејска Литургија по повод Светскиот ден на болни

Неговото Високопреосвештенство, монс. д – р Киро Стојанов, Скопски бискуп и Струмичко – скопски епарх по повод Светскиот

Вести Македонија

Бискупот Стојанов во Струмица посети болни и изнемоштени лица

На 11 февруари 2017 година на празникот на Мајка Божја Лурдска, кога се одбележува Светскиот ден на болните, во Струмица по завршувањето на светат Литургија во катедралата епископот Стојанов посети

Вести Македонија

Струмица: Епископот Стојанов служеше Литургија по повод Светскиот ден на болните

Во недела 11 февруари 2018 година Н.В.П. монс. д-р Киро Стојанов служеше света архиерејска Литургија во Катедралната црква „Успение на Пресвета Богородица“ – Струмица

Вести Македонија

Средба на болни и стари лица во Скопската парохија

На 11 февруари 2017 година на празникот на Мајка Божја Лурдска, кога се одбележува Светскиот ден

Ватикан Вести

Папата: Да го имитираме Исусовиот однос кон болните

Во пораката објавена на 31 јануари 2017 година на својот профил на твитер на девет јазика @Pontifex, папата Фрањо напиша: „Да го имитираме Исусовиот однос кон болните: Тој се грижи

Ватикан

Работата на здравствениот работник е позив

„Да се довериме на милосрдниот Исус како Марија: што и да ви каже, направете“. Тоа е темата на пораката на Папата Фрањо за Светскиот ден на болните, кој ќе биде