Tag "Свети Јосиф"

Врати се на почетна
Вести Македонија

Бискупот Стојанов ја предводеше светата Литургија во Зеница

Во недела, 19 март 2023 година, парохијата Свети Јосиф во Зеница со свечена света Литургија го прослави својот небесен патрон Свети Јосиф, која ја предводеше Скопскиот бискуп и Струмичко-скопски епарх,

Ватикан Вести

Папата Фрањо: Бог може да ја претвори кризата во нов хоризонт

Во своето пладневно обраќање на четвртата и последна недела од Адвент, папата Фрањо се осврна на ликот на Јосиф кој знаел да се откаже од неговата пријатна сигурност, отворајќи се

Вести Македонија

Скопје: Прославен патрониот празник Свети Јосиф на Битпазар

Н.В.П. монс. Киро Стојанов ја предводеше Светата Евхаристиска богослужба по повод патрониот празник Свети Јосиф на Битпазар во Скопје.

Ватикан Вести

Папата на Генералната аудиенција: Заедница на спасени грешници

Во катехезата на Генералната аудиенција во среда 2 фавруари 2022 година, папата Фрањо зборуваше за општеството на светците, аспект на верата што не е секогаш добро разбран, потсетувајќи нè дека

Ватикан Вести

Генерална аудиенција: Примерот на свети Јосиф може да помогне во препознавање на гласот Божји

На Генералната аудиенција на 26 јануари 2022 година Светиот Отец се задржа на ликот на свети Јосиф како човек кој сонува, кој знае како да го препознае Божјиот глас и

Ватикан Вести

Папата на Генералната аудиенција: Господ со нежност ги допира нашите рани

Зборувајќи за свети Јосиф како благ татко, папата Фрањо на Генералната аудиенција на 19 јануари 2022 година рече дека татковството на светецот е израз на Божјата нежна љубов.

Ватикан Вести

Папата Фрањо: Родителите кои се соочуваат со предизвици од љубов кон своите деца се херои

Зборувајќи за ватиканските медиуми на тема татковство и семејство во поглед на сведоштвото на свети Јосиф, папата Фрањо ги охрабри мајките и татковците кои секојдневно се борат да им дадат

Ватикан Вести

Папата Фрањо: Посвојувањето еден од највозвишените облици на љубов и родителството

Папата Фрањо на Генералната аудиенција во среда 5 јануари 2022 година сподели размислување за татковството на свети Јосиф, молејќи ниту едно дете да не биде лишено од татковска љубов.

Ватикан Вести

Генерална аудиенција: Папата повика да го негуваме молчењето за да направиме место за Исус

Во срцето на катехезата на Папата на Генералната аудиенција на 15 декември 2021 година беше молчењето на Јосиф во Евангелието, повикувајќи нè да направиме простор за Словото кое стана тело.

Ватикан Вести

Папата ја затвори Годината на Свети Јосиф со членовите на заедницата Џенаколо

Папата Фрањо на 8 декември попладнето во приватна посета се сретна со браќата ис естрите од заедницата Џенаколо од Братството на Милостивиот Самарјанин во Рим и од другите братства присутни