Tag "свети врати"

Врати се на почетна
Ватикан Вести

Папата именуваше кардинали за затвoрање на Светите врати

Папата Фрањо ги именуваше тројцата архипрезвитери на папските базилики да ги затворат Светата врата во своите базилики на крајот од Светата година на милосрдието. Кардинал Агостино Валини архипрезвитер на Папската

Македонија

Отворена Светата врата во Скопската катедрала

Обредот на отворањето на Светите врати на милосрдието и свечената Света Миса во скопската катедрала на 13 декември 2015 година ја предводеше Апостолскиот нунциј во Република Македонија

Македонија

Епископот Стојанов во Струмица ја отвори Јубилејната година на милосрдието

Пред почетокот на светата архиерејска Литургија во недела 13 декември 2015 година во Катедралната црква „Успение на Пресвета Богородица“ во Струмица Скопскиот бискуп и Апостолски егзарх во Македонија,

Колумни Свет

За Јубилејот на милосрдието

По повод Јубилејот на милосрдието во Катедралната Црква Успение на Пресвета Богородица – Струмица на 13 декември со почеток во 10.30 часот ќе бидат отворени Светите врати

Ватикан

Почесниот папа Бенедикт XVI ќе присуствува на отворањето на Светите врати

Почесниот папа Бенедикт XVI го прифати повикот на папа Фрањо да присуствува на отворањето на Светите врати на Ватиканската базилика. Поради тоа,

Ватикан

Папата ги отвори Светите врати во Банги

Не во Рим, туку ви Банги, во Централноафриканската Република, едно место од перифијата на светот, Папа Фрањо го започна Јубилејот на милосрдието.

Ватикан

Папата ќе ја отвори Светата врата во базиликата Свети Петар

Вторник, 8 декември 2015 година, на празникот Безгрешно Зачнување на Пресвета Богородица, по повод почетокот на Јубилејот на милосрдието, папата Фрањо на плоштадот Свети Петар

Свет

Отворање на Светите врати во Банги

Папата е загрижен поради немирите во главниот град на Централноафриканската Република, а намерата да ги отвори светите врати на катедралата во Банги поттикнаа голема радост и надеж

Колумни Размислување Свет

Јубилејните години во традицијата на Црквата

Јубилејот е старозаветна институција, самиот збор доаѓа од еврејскиот збор јубал, рог на овен на кој се трубело при (свечено замислениот) чин на прогласување на јубилејна година.

Ватикан

Папата Фрањо за Светата година на милосрдието: Ова е милосно време

Вонредната света година, Јубилејот на милосрдието ќе започнат на празникот Безгрешно зачнување 2015 година, а ќе завршат на 20 ноември 2016 година на празникот Христос Цар на сите созданија.