Tag "света Литургија"

Врати се на почетна
Ватикан Вести

Папата Фрањо се молеше за затворениците и повика на духовна причест

На светата Литургија која ја служеше во домот Света Марта на 19 март 2020 година, папата Фрањо се молеше за браќата и сестрите кои се во затвор и повика на

Ватикан Вести

Папата Фрањо: Нека пастирите не дозволат Божјиот народ да се почувствува напуштен

На светата Литургија која ја служеше во домот Света Марта, папата Фрањо се молеше за болните, но и за пастирите, да применат мерки кои нема Божјиот народ да го остават

Ватикан Вести

Папата Фрањо: Свештениците нека им носат на болните Причест

На 10 март  2020 година, Папата ја служеше втората света Литургија во домот Света Марта која беше директно пренесувана по пат на електронските медиуми.

Ватикан Вести

Папата: Едноставната молитва може да Го трогне Бог

Господ е блиску до нас, Неговото сочувство ќе ги земе на себе нашите проблеми, нашите гревови и нашите внатрешни рани – рече папата Фрањо на светата Литургија која ја служеше

Ватикан Вести

Папата Фрањо: Да не го ставаме Бог настрана

Папата Фрањо на светата Литургија во домот Света Марта истакна две однесувања на млаките христијани кои се покажуваат во однесувањето на  свештеничките поглавари кон Исус во храмот „стави го Бог

Ватикан Вести

Папата Фрањо служеше света Литургија за филипинската католичка заедница во Рим

Во неделата попладне, во базиликата Свети Петар, папата Фрањо служеше света Литургија за филипинската католичка заедница во Рим и го истакна нивното посебно послание: Нека вашата вера биде „квасецот“ во

Ватикан Вести

Папата: Да не се жалиме, Господ со нежноста нѐ утешува

Папата на светата Литургија која ја служеше во домот Света Марта, на 10 декември 2019 година, одговори на прашањето кое произлегува од денешните литургиски читања: Како Господ утешува и поправа?

Ватикан Вести

Папата Фрањо: Конзумизмот е вирус кој ја напаѓа верата

На 1 декември 2019 година, папата Фрањо во базиликата Свети Петар служеше света Литургија на заирски односно конгоански обред по повод 25 годишнината од основањето на Конгоанската католичка заедница во

Ватикан Вести

Папата: Смртта е средба со Господ која треба да се чека со надеж

Папата Фрањо на светата Литургија во домот Света Марта на 29 ноември 2019 година зборуваше за крајот кој го очекува секој од нас, односно за смртта, прикажувајќи ја како момент

Ватикан Вести

Папата во Јапонија: Надминете го натпреварувањето заради профит; прифатете го секој живот

За време на светата Литургија служена во Јапонија на стадионот Токио Доме, папата Фрањо поттикна на размислување за нашите секојдневни одлуки за да не бидеме заробени или изолирани во барањето