Tag "порака"

Врати се на почетна
Ватикан Вести

Порака на Папата за 37. Светски ден на млади: Да станеме и да побрзаме како Марија

Во овие тешки времиња на пандемија и војна, „Марија ни го покажува на сите нас, а посебно на вас, младите како неа, патот на близина и средба“, охрабрува папата Фрањо

Ватикан Вести

Порака на папата Фрањо за 72-та Национална литургиска недела

Во Салерно, Италија во понеделник на 22 август 2022 година е отворена 72-та Национална литургиска недела. Иницијативата ја промовира Центарот за литургиски активности, а кардиналот Пиетро Паролин во името на

Ватикан Вести

Да се мисионари значи да се даде се од себе

Папата Фрањо во видео порака им се заблагодари и ги охрабри учесниците во солидарната мисија на аргентинската парохија „Успение на Пресвета Богородица“ меѓу сиромашните од домородната заедница Вичи, во планините

Ватикан Вести

Папата на учесниците на Младифест: Верувајте во Исус и најдете мир

„Поучете се од мене и ќе најдете мир“ од Евангелието по Матеј е мотото на годинашниот 33. меѓународен фестивал на млади во Меѓугорје – Младифест. Папата Фрањо во пораката до

Ватикан Вести

Папата: Меѓусебната уцена на моќниците го пригушува крикот на сиромашните за мир

Во пораката по повод Светскиот ден на сиромашните, папата Фрањо ја повторува катастрофата од војната во Украина: „Една „суперсила“ сака да ја наметне својата волја против принципот на самоопределување на

Ватикан Вести

Порака на Папата за Светскиот ден на мигрантите и бегалците: Подобра иднина се гради заедно

Објавена е пораката на Папата за 108. Светски ден на мигрантите и бегалците што ќе се слави на 25 септември. Во неа папата Фрањо повикува на градење на иднината со

Ватикан Вести

Порака на Светиот Отец Фрањо за Великиот пост 2022 година

„Кога правиме добро, тоа нека не ни биде здодевно, зашто во свое време ќе пожнееме, не заморувајќи се. И така, додека имаме време (kairós), да им правиме добро на сите“

Ватикан Вести

Папата: Братството е „противотров“ на индивидуализмот

Светиот Отец во четврток 10 фавруари 2022 година испрати видео порака до Дикастеријата за промовирање на целосен човечки развој по повод вебинарот: „Светски ден на болните: значење, цели и предизвици“,

Ватикан Вести

Пораката на Светиот Отец до Парискиот форум за мир: Мора од кризата да излеземе подобри

Потребна ни е одговорна надеж за подобрување на светот и излегување од пандемијата, лекувајќи ги раните на човечкото семејство, стои во пораката на папата Фрањо по повод 4. Париски форум