Tag "писмо"

Врати се на почетна
Ватикан Вести

 Папата упати писмо до епископите

Канцеларијата за печат на Светиот Престол на 2 јануари 2017 година го објави писмото на папата

Вера Семејство

Божиќ, каде си?

Беше тоа една од оние посебни, со чудо очекувана обоена вечер. Мајка ми ги редеше колачите на

Вера Духовност

Писмо до Исус: Нека овој Божиќен пост биде подлабок од порано

Кога за овој Божиќен пост би му напишале писмо на Исус, што би му кажале? Кога токму онака искрено

Ватикан

Папата се заблагодари на Црквата во Полска

Папата Фрањо се заблагодари на Црквата во Полска за Светкиот ден на малди и за гостопримството. Писмото е упатено на 23 август до претседателот на Епископската конференција на Полска

Ватикан

Папата упати писмо до монс. Аранседо од Аргентина

Во писмото до монс. Х. М. Аранседо, претседател на Аргентинската бискупска конференција, во пресрет на прославата за 200 годишниот јубилеј од независноста на земјата

Ватикан

Кардинал Бањаско Папски пратеник на Евхаристискиот конгрес во Џенова

По повод престојниот Евхаристиски национален конгрес на Италија, кој ќе се одржи од 15 до 18 септември во Џенова, папа Фрањо го именува

Ватикан

Папата одговори на писмо од затворениците од градот Велетри

Бискупот Албано Марсело Семераро на 5 април служеше света Литургија во подрачниот затвор во градот Велетри, Италија.

Македонија

Писмо на Н.В.П. монс. Киро Стојанов до папата Фрањо

Кон крајот на светата Миса во Катедралата Пресвето Срце Исусово во Скопје која ја предводеше Н.Е. Пиетро кардинал Паролин, Скопскиот бискуп и Апостолски егзарх во Македонија, монс. Киро Стојанов упати

Размислување Сведоштва Свет

„Врати го татко ми“ – писмо на девојче до една марка виски

Лаура имала само осум години кога ја напaднал татко ѝ – алкохоличар после што и починала. Кратко пред нејзината смрт напишала писмо до една позната марка виски.

Сведоштва Свет

Милосрдниот Папа пак изненадува – млад затвореник доби писмо од Папата

Иако свесен дека папата Фрањо дневно добива по стотина писма од целиот свет, осумнаесетгодишниот затвореник од Лос Анџелес, Карлос Адријан Васкез не се обесхрабрил.