Tag "папа"

Врати се на почетна
Вера Сведоштва

Свети Климент I, папа Римски

Од свeти Климент ни останало пред сѐ едно значајно послание пратено до Коринтјаните

Ватикан

Папата: Имаме Мајка која нè брани, поучува и придружува

Светот минува низ криза на напуштеност како сираче – но имаме Мајка која нè придружува и брани е пораката на папата Фрањо од светата Литургија

Ватикан

Заврши 15. средба на Кардиналскиот совет

Директорот на прес службата на Светиот Престол, о. Федерико Ломбарди, на 8 јуни одржи брифинг за 15. средба на Кардиналскиот.

Ватикан

Папата Фрањо формира Комисија за распределба на помошта за Украина

Да се формира локална „техничка комисија“ со цел да ја контролира распределбата на добротворната помош за Украина, донирана на 24-ти април во сите католички цркви во Европа.

Свет

Папата Фрањо: Обединети во борбата против трговијата со луѓе

Трговијата со луѓе, дрогата, проституцијата и трговијата со органи се „вистински злосторства против човештвото и треба да бидат признати како такви и внесени од законите“.

Ватикан

Папата упати порака до затворските капелани собрани во Стразбург

Многу сум им благодарен и со молитвата близок на оние кои вложуваат напори во одбрана на човечкото достоинство на сите оние кои се во затвор – пишува Светиот Отец

Ватикан

Папата за 100 годишнината од „Денот на Католиците“

Со видеопораката на папата Фрањо, од 25 мај во Лајпциг започнаа свеченостите по повод 100 годишнината на „Денот на германските католици“ (Католикентаг).

Ватикан

Папата ја прими Македонската делегација

Папата Фрањо на 16 мај 2016 година ја прими државната делегација на Република Македонија, во рамките на одбележувањето на манифестацијата „Македонија во чест на Свети Кирил“.

Ватикан

Папата одговори на писмо од затворениците од градот Велетри

Бискупот Албано Марсело Семераро на 5 април служеше света Литургија во подрачниот затвор во градот Велетри, Италија.

Ватикан

Папа Фрањо ненајавено во посета на „Село за Земјата“

На 24 април папа Фрањо ненајавено ја посети манифестацијата  „Село за Земјата“, која се одржа во паркот Вила Боргезе во Рим.