Tag "млади"

Врати се на почетна
Свет

Отец Мајевски: Свесткиот ден на млади „се враќа дома“

Остана нешто помалку од две седмици до почетокот на Светскиот ден на млади во Краков. Младите од целиот свет се подготвуваат за големото искуство на верата со папа Фрањо во земјата на свети Иван Павле II.

Размислување Сведоштва Свет

Млади одете против струјата

Младоста е период од животот во кој се јавува длабоката желба за вистинска и голема љубов. Тоа е запишано во нашето срце, во нашето битие: копнежот да бидеме сакани и да сакаме.

Ватикан

Папата: Во дијалогот сите победуваат

Папата Фрањо во неделата на 29 мај 2016 година попладне во синодската сала во Ватикан ги прими претставниците на повеќе од 40 универзитети од целиот свет кои се дел од папската фондација Scholas Occurrentes.

Македонија

Младите од Петралинци на ходочастие во Скопје

На 22 мај 2016 година младите од парохијата „Свети Кирил и Методиј“ од Петралинци заедно со својот парох о. Ѓорѓи Појразов се упатија на ходочастие во Скопје.

Ватикан

Папата до младите: Немојте да се задоволувате со просечност

„Немојте да се задоволувате со просечност, „животарејќи и седејќи во угодност“ – порача Папата на децата и младите во проповедта во текот на светата Литургија на 24 април

Македонија

Струмица: Поклонение на млади во Година на милосрдието

На празникот Цветници, 24 април 2016 година по завршувањето на светата Литургија младите од парохијата Свети Иван Крстител – Струмица направија

Свет

Патријархот Сако: Младите се потребни на Црквата

Младите се повикани да бидат „храбри сведоци“ на верата затоа што тоа е нивен повик и послание – истакна калдејскиот патријарх Мар Луис Рафаел И. Сако,

Свет

Млади од Газа на Светскиот ден на млади во Краков

Меѓу учесниците на следниот Светски ден на млади, кој ќе се одржи од 25 до 31 јули во Краков, ќе бидат присутни и млади од Газа. Тоа го потврди за агенцијата СИР, о. Марио да Силва

Ватикан

Папата до младите: Вие сте богатството на Мексико

Младите се најголемо богатство на Мексико, кое не треба да биде жртвувано. Тоа го рече папата Фрањо обраќајќи се кон 100.000 млади, собрани на стадионот

Ватикан

Папата до младите: Бог не ве избира за мали работи

Да се биде милосрден значи да се расте во храбра, великодушна и вистинска љубов, истакна Светиот Отец во пораката за Јубилејот на младите