Tag "мигранти"

Врати се на почетна
Ватикан Вести

Папата упати порака по повод отворањето на нов портал на АНСА

Присуството на голем број браќа и сестри кои се соочуваат со трагедијата на миграција

Ватикан Вести

Папата: Мигрантите не се случај за „размислување на маса“

Владите треба да преземат одговорност и да дадат делотворни одговори на драмата на мигрантите

Ватикан Вести

Папата за мигрантите: Морален императив за да се прифатат

Со правото дека можат да се иселат, на луѓето треба да им се загарантира и правото да не бидат

Ватикан Вести

Папата повика на заштита на малолетните мигранти

После пладневниот наговор во недела 15 јануари 2017 година Светиот Отец упати апел за подобар третман на

Вести Македонија

Најава: Средба за млади

Сабота на 29 октомври 2016 со почеток во 18,30 часот во црковната сала на парохијата „Раѓање на свети Иван Крстител“ во Струмица,

Македонија

Бегалците и интеграцијата во Европа

Во австрискиот град Клагенфурт од 30 септември до 02 октомври 2016 година во организација на повеќе католички организации од Австрија и Германија се одржа симпозиум на тема: „Странец бев и

Ватикан

Паролин се обрати на самитот на ООН за мигранти и бегалци

На самитот на Организацијата на Обединетите нации за мигранти и бегалци на тркалезната маса за причините за миграција на 19 септември 2016 година говореше кардинал Пиетро Паролин државниот секретар на

Ватикан

Папата испрати порака до монс. Антонио Сети

Папата Фрањо испрати порака до монс. Антонио Сети епископ на италијанската бискупија Вентимиглија- Сан Ремо со која се заблагодарува за напорите на бискупската заедница

Свет

Европските епископи ја поттикнуваат солидарноста во Црквата и Европа

Солидарноста како конкретнa димензија на милосрдието е темата на 44. седница на Генералните секретари на Европските епископски конференции, која се одржува од 30 јуни до 4 јули во Берлин.

Ватикан

Интервју на Папата за францускиот весник La Croix

Да, Европа има христијански корени и на нас христијаните е одговорноста тие корени да ги залеваме. Но, тоа мора да биде во духот на служењето, како она во обредот миење