Tag "коронавирус"

Врати се на почетна
Вести Свет

Надбискупскиот ординаријат Врхбосна повикува на молитва за здравјето на кардинал Пуљиќ

Врхбосанскиот надбискуп, кардинал Винко Пуљиќ е позитивен на коронавирус, соопшти Надбискупијата Врхбосна во вторникот 1 декември 2020 година.

Вести Свет

Француски суд побара владата да ја преиспита одлуката за ограничување во црквите

Во недела 29 ноември 2020 година највисокиот француски суд и наложи на владата да ја преиспита својата одлука во рок од три дена, според кој најмногу 30 лица можат да

Ватикан Вести

Папата Фрањо се заблагодари на здравствените работници

Светиот Отец на 21 ноември испрати видео порака во која изрази благодарност на аргентинските здравствени работници за нивното несебично служење на болните за време на пандемијата од „Ковид-19“.

Вести Свет

Порака на Италијанските епископи за Божиќниот пост

Епископската конференција на Италија на 24 ноември објави порака за Божиќниот пост во која ги повикува верниците во пандемијата на коронавирусот на нов занес на живеење на верата во предбожиќното

Вести Свет

Во Австрија повторно откажани светите Литургии со народ

Од 16 ноември до 6 декември во Австрија ќе бидат затворени училиштата, продавниците, а верските собири ќе бидат откажани.

Ватикан Вести

Папата Фрањо на бездомниците им нуди бесплатно тестирање од коронавирусот

Папата Фрањо на сиромашните и бездомниците во Рим им нуди бесплатно тестирање од коронавирус во склоп на активностите за Светскиот ден на сиромашни.

Ватикан Вести

Ватиканските музеи повторно ќе бидат затворени за јавноста

Канцеларијата за печат при Светиот Престол соопшти дека од четврток 5 ноември 2020 година за јавноста ќе бидат затворени Ватиканските музеи, Папската резиденција во Кастел Гандолфо и криптата во базиликата

Ватикан Вести

Папата повика на молитва за жртвите од коронавирусот

Во пораката објавена на корисничкиот профил @Pontifex на Твитер папата Фрањо повика на молитва за жртвите од пандемијата Ковид – 19.

Ватикан Вести

Повторно откажани Генералните аудиенции со присуство на народ

Генералните аудиенции на папата Фрањо во среда со присуство на народ повторно се откажуваат, соопшти на 29 октомври 2020 година Канцеларијата за печат при Светиот Престол.

Ватикан Вести

ЦНА јавува дека папата Фрањо божиќните свети Литургии во Ватикан ќе ги слави без верници

Во писмото кое Државниот секретаријат го испрати до амбасадорите акредитирани при Светиот Престол, пишува дека папата Фрањо Литургиите во божиќното време ќе ги прослави „во приватен облик без присуство на