Tag "Индонезија"

Врати се на почетна
Ватикан Вести

Папата се моли за жртвите од ураганот Иан и трагедијата на стадионот во Маланг

Папата во своето пладневно обраќање ја изрази својата близина со жителите на Куба и Флорида кои беа погодени од силен ураган. Покрај тоа, се моли и за оние кои ги

Ватикан Вести

Апелот на Папата по повод поплавите во Индонезија и Источен Тимор

Папата Фрањо во среда 7 април 2021 година се спомна на жртвите од поплавите што ги погодија Индонезија и Источен Тимор.

Ватикан Вести

Папата се молеше за жртвите од нападот пред катедралата во Макасар во Индонезија

Папата Фрањо во пладневниот наговор во базиликата Свети Петар во недела 28 март 2021 година се молеше за жртвите од нападот пред катедралата во Макасар во Индонезија. Осврнувајќи се на

Вести Свет

Напад на Католичка црква во Индонезија на Цветници

Најмалку 10 верници се повредени во експлозијата пред католичката црква во индонезискиот град Макасар. Тамошната полиција јавува дека еден или двајца напаѓачи нападнале верниците кои заминувале по завршувањето на светата

Ватикан Вести

Папата се моли за жртвите од земјотресот и авионската несреќа во Индонезија

На крајот од своето пладневно обраќање на 17 јануари 2021 година, Папата го спомена населението погодено од земјотресот во Индонезија, како и сите оние кои ги загубија животите во авионската

Ватикан Вести

Папата се моли за настраданите од земјотресот во Индонезија

Во петок 15 јануари 2021 година, Светиот Отец ја искажа својата близина и молитва со сите жртви од силниот земјотрес со јачина од 6,2 степени според Рихтеровата скала, што го

Ватикан Вести

Папата до учесниците на индонезискиот мисиски конгрес: Христијанинот секогаш оди напред

Папата Фрањо упати видео порака по повод почетокот на индонезискиот Национален мисиски конгрес, кој се одржува од 1 до 4 август во Џакарта, на тема: „Крстен и пратен“. Го живееме

Ватикан Вести

Папата се моли за жртвите од земјотресот во Индонезија

Папата после пладневниот наговор на 30 септември 2018 година изрази близина до сите кои ги погоди земјотресот во кој според последните податоци загинаа повеќе од 830 луѓе, а некои подрачја

Ватикан Вести

Папата упати телеграма со сочувство до индонезиските власти

Светиот Отец се моли за населението во Индонезија за утеха и сила.

Ватикан Вести

Папата се моли за погодените од терористичкиот напад во Индонезија

По молитвата Царице небесна Папата ја изрази својата близина на христијанските заедници кои во индонезискиот град Сурабаја се погодени од терористички напад.