Tag "задушница"

Врати се на почетна
Колумни

Што е потребно да се носи на гробишта на задушница?

Месопусната сабота Црквата ја посветува на сите оние кои починале и на овој ден на посебен начин се сеќава на нив во молитвите. Во своите богослужбени текстови секојдневно покрај тоа

Вера Духовност

Библиски стихови поврзани со вечниот живот

Од големиот број библиски стихови кои зборуваат за вечниот живот за оваа задушница избравме неколку кои ви ги пренесуваме со кратки коментари.

Ватикан Вести

Папата Фрањо: Смртта не е потполно уништување на човекот

Светиот Отец во четврток 5 ноември 2020 година ја предводеше светата Литургија за покојните шест кардинали и 163 епископи кои починаа во текот на последните 12 месеци. Папата светата Литургија

Вести Македонија

На гробиштата Бутел бискупот Стојанов служеше света Литургија за покојните

На Градските гробишта Бутел во Скопје, на празникот на Сите Светии, 1 ноември 2020 година, Скопскиот бискуп и Струмичко – скопски епарх монс. д-р Киро Стојанов служеше света Литургија. На

Ватикан Вести

На задушница папата Фрањо ќе служи света Литургија на германските гробишта во Рим

Папата Фрањо на Задушница 2 ноември 2020 година ќе ја предводи светата Литургија на германските гробишта во заводот Кампо Санто Теутонико во Рим.

Колумни

За задушница!

На гробишта не носи кафиња и ракија, не пали цигари. Гробиштата не се кафана, туку место за молитва и воскресение.

Ватикан Вести

Папата ќе ја предводи светата Литургија за починатите кардинали и епископи

Во понеделник на 4 ноември, Светиот Отец Фрањо во базиликата Свети Петар со почеток во 11:30 часот, ќе ја служи светата Литургија – задушница за кардиналите и епископите кои починаа

Вера Проповеди

Задушница

Овој ден Црквата пред очи на посебен начин ни ја става таинството на животот и таинството на смртта. Тоа е таинство на конечната Христова победа над гревот и смртта, таинството

Ватикан Вести

Папата: Смртта го нема последниот збор

На Задушница кога се спомнуваме на сите верни починати, папата Фрањо преку својот профил на Твитер испрати нова порака: Исус на смртта ѝ го одзема последниот збор; кој верува во

Ватикан Вести

Папата: Никогаш да не се загуби сеќавањето и надежта

Помеѓу сеќавањето и надежта постои исто така трета димензија, а тоа е сегашноста.