Tag "единство"

Врати се на почетна
Вера Колумни Проповеди

Денешните наследници на Андреј и Петар повикуваат: Да бидеме едно

Денес славејќи го првоповиканиот апостол Андреј, не можеме, а да не го поврземе со неговиот брат Петар. Андреј и Петар, рибари од Витсаида, браќа кои го следат Христос, двајцата умрени

Ватикан Вести

Папата Фрањо до Вселенскиот патријарх Вартоломеј I: Да работиме за полно единство

Традиционално, на празникот Свети Андреј, патронот на Цариградската црква, папата Фрањо испрати честитка до Вселенскиот патријарх Вартоломеј I, која беше предадена од кардинал Кох, претседател на Папскиот совет за унапредување

Ватикан Вести

Папата: Христовите ученици не смеат да бидат затворени во различноста

Да не одиме секој по својот пат, следејќи ги целите, како другиот да е само оној кој историјата го ставила покрај нас, туку како браќа кои ги споила Провидноста и

Колумни

Екуменизмот – краток историски преглед и предизвици во наредниот период

Пишува: Бартоломеј Кајтази – поранешен амбасадор на Република Македонија при Светиот Престол

Ватикан Вести

Папата Фрањо: Католиците и православните нека одат сè повеќе заедно

Папата Фрањо на 28 јуни 2108 година, пред празникот на светите апостоли Петар и Павле во Ватикан ја прими делагацијата на екуменскиот патријарх Вартоломеј и Светиот Синод,

Вера Духовност

Евхаристијата, место за единство со Бога

„Отидете в град; и ќе ве сретне еден човек, што ќе носи вода во стомна; одете по него. И каде што ќе влезе тој, кажете му на домаќинот: «Учителот вели:

Uncategorized

Папата: Вистинското единство нека биде наша цел

Постојат два патишта: патот на вистинското единство кој сака да нѐ води до Исус и патот на лажното единство на кој се озборува, осудува и разделува. За тие два патишта

Ватикан Вести

Папата до патријархот Теофил III: Да работиме за единство

Сега да работиме, според желбата на Господ, да изградиме иднина полна со помирување и братско

Вера Сведоштва

Свети Петар и Павле – сведоци и примери на верата

Денес ги славиме Апостолските првенци чии два гласа се претвориле во моќен одек за навестувањето

Ватикан Вести

Папата: Легитимнните различности треба да коегзистираат

„Легитимнните различности треба да коегзистираат”. Тоа беше акцентот во говорот на папата Фрањо