Tag "Воскресение Христово"

Врати се на почетна
Вера Духовност

Светол Понеделник

Денешниот втор ден од Велигден, наречен уште и Светол Понеделник, повторно нè навраќа да размислуваме за настаните поврзани околу воскресението кои ни ги пренесуваат Евангелистите. A во тие евангелски извештаи

Вести Македонија

Бискупот Стојанов упати честитка по повод Велигден до г.г. Стефан и САС на МПЦ – ОА

Скопскиот бискуп и Струмичко – скопски епарх монс. д-р Киро Стојанов, на 15 април 2020 година упати честитка по повод празникот Воскресение Христово до архиерејскиот синод на МПЦ – АО

Вера Духовност

Велигден – Плодови од Воскресението

Со ова размислување редакацијата Католици.мк ви го честита празникот Воскресение Христово – Велигден. Христос воскресе – Навистина воскресе!

Вера Духовност

Велигден – трет ден

Веста за Исусовото воскресение продира низ просторот и времето.

Вести Македонија

Велигденска света aрхиерејска Литургија во Нова Маала

По повод празникот Воскресение Христово, на 8 април 2018 година, првиот ден од Велигден во претпладневните часови, Н. В. П. монс. д-р Киро Стојанов, Скопски бискуп и Апостолски егзарх во

Вести Македонија

Велигден во Нова Маала и Чанаклија

Најголемиот христијански празник Велигден – Христовото Воскресение –

Вера Духовност

Велигден – Втор ден

Да се сака Исус е да се сака воскресението, да се верува во Исус е да се верува во воскресението,

Вера Духовност

Христос воскресе – навистина воскресе!

Почитувани читатели, светлото на Христовото Воскресение нека ви ја дарува вистинската смисла

Македонија

Велигден во Петралинци

По повод Христовото Воскресение во парохиската црква „Свети Кирил и Методиј“ во Петралинци се служеше Воскресна Литургија, на која присуствуваа голем број верници од парохијата.