Tag "Апарецида"

Врати се на почетна
Ватикан Вести

Папата го честиташе на Бразилскиот народ празникот Богородица од Апарецида

Во видео пораката снимена од Ватикан Њуз на 12 Октомври, за време на паузата од работата на Синодата за Амазонија, папата Фрањо моли Богородица од Апарецида секогаш да биде со

Ватикан Вести

Папата се сретна со епископите од CELAM

Со нетрпение очекуваниот говор на Папата до водачите на Епископските конференции на Латинска

Ватикан Вести

Кардинал Ре делегат на Папата за прославата во Апарецида

Папата Фрањо го именуваше кардинал Џовани Батиста Ре, за свој посебен делегат на прославата

Ватикан Вести

Папата Фрањо: Не плашете се да ја сузбивате корупцијата

Вие сте надежта на Бразил и целиот свет, не плашете се да ја сузбивате корупцијата – напиша папата Фрањо

Ватикан Вести

Папата Фрањо: Да се бориме против корупцијата

Папата Фрањо испрати порака до сите латиноамерикански епископи, од 22 земји од тоа подрачје, кои на 9 мај 2017 година се собраа во Сан Салвадор на Генерално собрание на Советот