Archive

Врати се на почетна
Ватикан Вести

Кардинал Паролин во Камерун – знак на внимание на Папата кон Африка

Кардинал Пиетро Паролин ќе го посети Камерун од 28 јануари до 3 февруари 2021 година. Програмата вклучува, меѓу другото, состанок со владини претставници, света Литургија во катедралата во Баменда со

Ватикан Вести

Папска академија за живот: Во дистрибуцијата на вакцината нека победи солидарноста

Папската академија за живот во едно соопштение повторно повика кога е во прашање вакцината да се надминат национализмите. Имунизацијата е општо добро за сите; треба да се избегне задоцнување посебно

Ватикан Вести

Генерална аудиенција: Светото Писмо е неисцрпно богатство и место на средба помеѓу Бог и човекот

Светото Писмо е неисцрпно богатство; напишано е за мажи и жени кои имаат име и презиме. Ова го истакна папата Фрањо за време на Генералната аудиенција во среда 27 јануари

Вера Духовност

Зошто секоја недела мораме да одиме на света Литургија?

Дали одењето на света Литургија секоја недела не е премногу? Го ценам вашето прашање, па дозволете ми да одговорам на тоа.

Ватикан Вести

Апел на папата Фрањо на Денот за сеќавање на жртвите на холокаустот

Папата Фрањо во среда 27 јануари 2021 година упати апел по повод Меѓународниот ден за сеќавање на жртвите на холокаустот: „Сеќавањето е услов за подобра иднина на мирот и братството“

Ватикан Вести

Папата присуствува на погребот на неговиот неодамна починат личен лекар

Папата Фрањо во вторник, 26 јануари 2021 година попладне присуствуваше на погребот на неговиот личен лекар Фабрицио Сокорси. Светата Литургија во црквата „Света Марија Царица на семејството“ во палатата на

Вера Духовност

Бог има причина кога не одговара на нашата молитва

Ако Бог не одговори на нашата молитва, можеме да бидеме сигурни дека има некоја голема, вечна причина за тоа Низ многу страдања и солзи, открив нешто прекрасно за начинот на

Ватикан Вести

Папата Фрањо донираше за погодените од земјотресот во Хрватска

На 11 јануари 2021 година Светиот Отец Фрањо преку Дикастеријата за унапредување на целосен човечки развој донираше 100.000 евра на Хрватски Каритас за жителите на подрачјето погодени од земјотресот во

Вера Духовност

Кои се телесни дела на милосрдието?

Телесните дела на милосрдие се темелат на Исусовите зборови во Евангелието по Матеј, каде Исус зборува за одвојувањето на овците и козите. Католичката црква честопати зборува за „телесни дела на милосрдие“.

Ватикан Вести

Папата Фрањо: Можеме да донесеме плод само ако останеме обединети во Исус

На затворањето на Молитвената осмина за единство на христијаните, папата Фрањо во проповедта прочитана од кардиналот Курт Кох го истакнува „незаменливото единство“ кое доаѓа од престојување во Исус.