Archive

Врати се на почетна
Ватикан Вести

Недела на Божјото Слово во Ватикан

Недела на Словото Божјо, се прослави со света Литурија во ватиканската бизилика на 24 јануари 2021 година, која ја предводеше претседателот на Папскиот совет за промовирање на новата евангелизација, надбискупот

Ватикан Вести

Папата Фрањо се помоли за починатиот бездомник од Нигерија

По молитвата Ангел Господов во недела на 24 јануари 2021 година папата Фрањо се помоли за еден бездомник од Нигерија, кој беше пронајден мртов во близина на плоштадот Свети Петар.

Колумни

За Неделата на Словото Божјо

Оваа недела целата Црква ја слави Неделата на Божјото Слово, со што намерата на Црквата е ние христијаните Словото Божјо да го препознаеме како живо слово, затоа што Божјото Слово

Вести Свет

Убиен свештеник во Буркина Фасо

Свештеник на бискупијата Банфор во Буркина Фасо, Родриге Сану, кој исчезна на 19 јануари на пат кон главниот град на провинцијата, беше пронајден мртов, објавија локалните медиуми на 22 јануари

Ватикан Вести

Сочувство на папата Фрањо за жртвите од експлозијата во Мадрид

Во телеграмата до мадридскиот надбискуп, кардиналот Осор Сиера, потпишана од државниот секретар кардиналот Пиетро Паролин, Папата ја изрази својата близина и наклонетост кон децата на саканиот шпански народ и ги

Вести Македонија Проповеди

Писмо на епископот Стојанов по повод Неделата на Словото Божјо

По повод Неделата на Словото Божјо, која Црквата оваа година ја слави на 24 јануари, Скопскиот бискуп и Струмичко – скопски епарх, монс. д-р Киро Стојанов упати писмо до свештенството,

Ватикан Вести

Сочувство од Папата по повод терористичките напади во Багдад

Папата Фрањо е длабоко потресен од веста за дваата самоубиствени напади во Багдад на 21 јануари 2021 година, во кои загинаа повеќе од 30 лица, а 110 се повредени.

Вести Свет

Етиопија: Во масакр во црква убиени стотина луѓе

Најмалку 750 луѓе се убиени во напад на православна црква во Аксум во етиопскиот регион Тиграј во саботата на 9 јануари, објави Catholic News Agency.