Archive

Врати се на почетна
Вера Вести Македонија Проповеди

Пастирско писмо на бискупот Стојанов за Божиќниот пост – Адвент

Пастирско писмо до свештенството, монаштвото и до сиот верен народ на Скопската бискупија и Струмичко-скопската епархија Успение на Пресвета Богородица по повод Божикниот пост, односно Адвент 2020 година

Вера Духовност Колумни

Божиќен пост: Додека патуваме кон Вителеем

Влегуваме во периодот на Божиќниот пост или ако сакате времето за подготовка за големиот празник Рождество Христово. Овој пост е еден од четирите големи постови кои ги има Црквата, покрај

Ватикан Вести

Папата Фрањо: Каде нема единство, Го нема Господовиот Дух

Во пораката по повод 30 години добротворни концерти под наслов „Повик на добрината“ во корист на делувањето на Словенскиот Каритас, папата Фрањо им посака тие иницијативи да ја покажуваат меѓусебната

Ватикан Вести

Одење во Божиќниот пост во знакот на енцикликата Лаудато си

Папата Фрањо преку видео порака им се заблагодари и ги охрабри младите од Салезијанскиот универзитетски институт во Венеција и Верона кои заедно со својата универзитетска радио станица Кубе Радио, сакаат

Ватикан Вести

Генерална аудиенција: Црквата не е здружение или партија, туку дело на Светиот Дух

На Генералната аудиенција во среда 25 ноември 2020 година папата Фрањо зборуваше за првата христијанска заедница опишана во Делата на Светите Апостоли, која живее и „опстојува во молитвата“. Нема црковност

Ватикан Вести

Папата Фрањо се моли за покојниот Марадона

Поглаварот на Католичката црква, папата Фрањо, реагираше на смртта на неговиот сонародник, легендарниот аргентински фудбалер Диего Армандо Марадона, кој почина од срцев удар на 60-годишна возраст во среда 25 ноември

Ватикан Вести

Твитер порака на Папата: Мора да сториме многу повеќе за достоинството на секоја жена

По повод на Меѓународниот ден за борба против насилството врз жените папата Фрањо упати Твитер порака

Ватикан Вести

Папата: Во ова тешко време Адвентот е голема надеж

Поздравувајќи ги верниците на различни јазици, на крајот од Генералната аудеинција во среда 25 ноември 2020 година, папата Фрањо ги повика да посветат време на молитвата, вдахновени од седмиците кои

Ватикан Вести

Папата Фрањо се заблагодари на здравствените работници

Светиот Отец на 21 ноември испрати видео порака во која изрази благодарност на аргентинските здравствени работници за нивното несебично служење на болните за време на пандемијата од „Ковид-19“.

Вести Свет

Танзанија: Каритас не е невладина организација

Надбискупот на Дар-ес-Салаам и претседател на Каритас Танзанија Јудa Тадеус Руваичи на отворањето на неодамнешната Генерална средба на Каритас Танзанија се осврна на целта на Каритас.