Archive

Врати се на почетна
Ватикан Вести

Папата: Започнуваме да ги гледаме луѓето кои се гладни

Папата Фрањо на светата Литургија во домот Света Марта повторно се молеше за семејствата кои започнуваат да ги трпат последиците од пандемијата од коронавирусот. Папата во проповедта се осврна на

Вести Македонија

ЛИНКОВИ ЗА ДИРЕКТЕН ВИДЕО ПРЕНОС ОД СВЕТИТЕ ЛИТУРГИИ ВО СКОПЈЕ И СТРУМИЦА

На следните линкови ќе може да ја проследите светата Литургија со епископот Стојанов во недела 29 март 2020 година со почеток во 10,30 часот. Интернет страници: Радио Марија СТРУМИЦА СКОПЈЕ 

Вера Духовност Колумни

Како да се причестиме за време на кризата со коронавирусот?

Со новонастаната ситуација, кога нема свети Литургии со народ, нормално е да се постави прашањето: Како може да се дојде до причест. Традицијата на Црквата познава и духовна причест, која

Ватикан Вести

Папата: „Што сте така плашливи? Како немате толку вера?“

Во петокот на 27 март, на плоштадот Свети Петар во Ватикан ја предводеше молитвата и Евхаристиското овожавање. По Службата на Словото и Евхаристиското обожавање следуваше благословот на Градот и светот

Ватикан Вести

Папата донираше 30 респиратори на болниците

Папата Фрањо донираше 30 апарати за дишење на клиниките кои посебно се погодени со заразата од корона вирус, соопшти Канцеларијата за печат при Светиот Престол во четврток на 26 март.

Вера Духовност

Поучна приказна: Бог ти праќа знаци

За време на најголемата пандемија од вирусот познат под името корона, издадено е предупредување до сите граѓани да не ги напуштаат своите домови и да не го изложуваат својот живот

Ватикан Вести

Чудотворното римско распетие ќе биде поставено на Плоштадот Свети Петар

Чудотворното распетие пред кој Папата на 15 март 2020 се молеше за престанок на пандемијата, симнато е од олтарот на црквата Сан Марчело ал Корсо и ќе биде поставено на

Ватикан Вести

Папата: Евангелието на животот во срцето на Исусовата порака

Папата Фрањо во катехезата на Генералната аудиенција повторно го истакна апелот кој свети Иван Павле II пред 25 години го упати во енцикликата „Evangelium vitae“: Почитувај, брани, љуби и служи

Ватикан Вести

Папата се молеше за чесните сестри кои го ризикуваат и даруваат својот живот служејќи им на болните

Папата Фрањо на светата Литургија во домот Света Марта се молеше за монахињите кои им служат на болните и сиромашните, посебно мислејќи на Ќерките на милосрдието на свети Винко Паулски,