Archive

Врати се на почетна
Ватикан Вести

Твитер порака на папата Фрањо на празникот на свети маченк Валентин

На празникот на свети маченик Валентин, папата Фрањо упати Твитер порака во која се осврна на значењето на љубовта.

Ватикан Вести

Папата Фрањо го именува кардинал Фарел за камерленго на Светата Римска Црква

Папата Фрањо го именува кардинал Кевин Јосеф Фарел, префект на Дикастеријата за лаици, семејство и живот, за камерленго на Светата Римска Црква, објави на 14 февруари 2019 година Канцеларијата за

Ватикан Вести

Папата: Мора да победиме во борбата против гладот и сиромаштвото

„Понудете конкретни и вистински решенија“ како би победиле „во борбата против гладот и сиромаштвото“ апелира папата Фрањо на 14 февруари 2019 година во говорот при отворањето на 42. Заседание на

Ватикан Вести

Папата: Светите Кирил и Методиј се пример за ученици и мисионери

На крајот од Генералната аудиенција во среда 13 февруари 2019 година папата Фрањо потсети на празникот Свети Кирил и Методиј, кои црквата на Запад ги слави 14 февруари.

Ватикан Вести

Генерална аудиенција: Вистинската молитва се остварува во тајноста на совеста и срцето

Никаков индивидуализам не смее да биде во дијалог со Бог, ниту пак изнесување на сопствените проблеми, како да сме единствените на светот кои трпат

Ватикан Вести

Во Твитер порака Папата повика да се спасат децата војници

На илјадници деца кои се присилени да се борат во вооружени судири им е украдено детството. Да го запреме тоа гнасно злосторство, повика Светиот Отец во својата Твитер порака, која

Сведоштва

Прогласено 70 чудо во Лурд: Гласот ми рече „Извади ги протезите“

„Се вратив во својата соба, и таму глас ми рече: “Извади ги своите протези. Изненадување. Можев да се движам“.

Ватикан Вести

Во Рим Папата ќе предводи светата Миса за мигранти

Во петок 15 февруари 2019 година во Fraterna Domus во Рим Светиот Отец ќе ја предводи светата Миса

Ватикан Вести

Претставници од Венецеула во Ватикан

Државниот секретаријат при Светиот Престол во понеделник 11 февруари 2019 година прими претставници од Венецуела, потврди гласноговорникот Алесандро Џизоти, одговарајќи  на новинарско прашање, не давајќи детали од средбата.

Ватикан Вести

Папата Фрањо на 21 јуни ќе го посети Наполи

Привремениот директор на канцеларијата за печат при Светиот Престол, Алесандро Џизоти изјави дека папата Фрањо ќе го посети Наполи каде ќе учествува на средба со тема: Теологијата после ‘Veritatis Gaudium’