Archive

Врати се на почетна
Вести Македонија

Бискупот Стојанов го прими о. проф. Станушиќ

На 21 март 2018 година Скопскиот бискуп и Апостолски егзарх во Македонија монс. д- р Киро Стојанов во бискупскиот ординаријат во Скопје го прими о. проф. Марко Станушиќ,

Вера Семејство

Колку ни е убаво посланието на нас жените

Верувам дека раѓањето дете за нас жените е еден од најважните моменти во нашиот живот

Ватикан Вести

Примањето на Телото и Крвта Христови нè прави жива Евхаристија

Примањето на Телото и Крвта Христови со вера нè прави жива Евхаристија – истакна папата Фрањо за време на Генералната аудиенција која се одржа на плоштадот Свети Петар,

Ватикан Вести

Папата ќе го посети Даблин

Папата Фрањо ќе го посети Даблин на 25 и 26 август по повод 9. Светска средба на семејства. Веста за претстојната посета ја објави самиот Папа,

Ватикан Вести

Папата: Молитвата е првата задача на епископот

Папата Фрањо на празникот свети Јосиф во базиликата Свети Петар за епископи хиротониса тројца членови од Папскиот дипломатски кор.

Ватикан Вести

Папата: Во тешките моменти да го свртиме погледот кон крстот

Гледањето во распетието ги исцелува нашите затворени срца – истакна папата Фрањо на светата Литургија, која ја служеше во домот Света Марта,

Ватикан Вести

Папата на Велики Четврток ќе служи во римски затвор

Четири пати во пет години Светиот Отец избира затвор во кој на Велики Четврток ќе го предводи обредот миење нозе.

Вера Семејство

Егото го спречува Божјиот план за нас

Дали вие сте свесни за тоа или не, Бог има посебен план за вашиот живот – кој сака да го спознаете и да го следите. Меѓутоа егото може да ве

Ватикан Вести

Папата упати Твитер порака до татковците

Драги татковци, нека ви е среќен празникот на свети Јосиф! Следете го неговиот пример кога се грижите за своите деца додека растат во мудроста и милоста – порача папата Фрањо

Ватикан Вести

Папата одговараше на прашања на млади

Светиот Отец за време на предсилнодалната средба која се одржа на 19 март 2018 година одговори на пет прашања на младите.