Tag "Јапонија"

Врати се на почетна
Ватикан Вести

Солидарност и молитва на папата Фрањо за земјотресот во Јапонија

Во телеграмата потпишана од кардиналот Паролин, папата Фрањо изразува жалење за жртвите, кои досега ги има околу педесет, од земјотресот што ја погоди јапонската префектура Ишикава, на западниот брег на

Вести Македонија

Директорот на Македонски Каритас му честита на новоизбраниот претседател на Каритас Интернационалис

Надбискупот на Токио, Тарцисио Исао Кикучи на 22. Генерално собрание на Каритас Интернационалис е избран за во сабота навечер за 13. претседател на Каритас Интернационалис, добивајќи четиригодишен мандат да раководи

Ватикан Вести

Папата и јапонскиот премиер: Несфатливо е употребата и поседувањето нуклеарно оружје

За време на аудиенцијата на која Папата го прими јапонскиот премиер Фуми Кишиду, се разговараше за нуклеарно оружје и беше повторно истакнато дека неговата употреба и поседување ее несфатливо.

Ватикан Вести

Папата: Најсериозна опасност е да се изгуби смислата на животот

Лицемерно е да се зборува за мир додека се произведува и продава оружје – рече папата Фрањо вчера во катетеза посветена на Апостолското патување во Тајланд и Јапонија. Папата уште

Ватикан Вести

Папа: Противењето на нуклеарното оружје треба да влезе во Катехизмот на Католичката Црква

Разговарајќи со новинарите во авионот на враќање од Токи во Рим, папата Фрањо повторно ја истакна силната порака од Хирошима изразувајќи ги своите сомнежи што се однесува до нуклеарната централа

Ватикан Вести

Папата замина од Јапонија

Папата Фрањо во вторник, 26 ноември 2019 година го заврши своето 32. Меѓународно апостолско патување при што ги посети Јапонија и Тајланд

Ватикан Вести

Папата во Јапонија: Надминете го натпреварувањето заради профит; прифатете го секој живот

За време на светата Литургија служена во Јапонија на стадионот Токио Доме, папата Фрањо поттикна на размислување за нашите секојдневни одлуки за да не бидеме заробени или изолирани во барањето

Ватикан Вести

Папата до јапонските власти: Дијалогот е единственото оружје достојно за човекот

На средбата со претставниците на јапонските власти и дипломатскиот кор папата Фрањо предупреди на мирот кој се гради со праведност и солидарност, на улогата на религијата и на заштитата на

Ватикан Вести

Папата Фрањо пред споменикот на јапонските маченици молеше за прогонетите христијани

Папата Фрањо се молеше пред споменикот на мачениците од Нагасаки и ги спомна христијаните кои денес во многу делови од светот се прогонувани заради верата.

Ватикан Вести

Папата Фрањо до јапонските епископи: Заштитете го животот и евангелизирајте

Во првиот дел од своето патување во Јапонија, папата Фрањо се сретна со епископите на таа земја и бара од нив да промовираат интегрален развој на луѓето, и да се