Tag "синода"

Врати се на почетна
Ватикан Вести

Папата Фрањо: Сонуваме за Црква која им служи на сите

Во недела, 29 октомври 2023 година, папата Фрањо ја предводеше светата Литургија по повод завршувањето на првото заседание на 16-тото Редовно Генерално Собрание на Епископската Синода во базиликата Свети Петар

Ватикан Вести

Папата на завршната седница на Синодата: Светиот Дух е протагонист

На завршната седница на првото заседание на XVI Редовното Генерално Собрание на Синодата за Синодалност, која заврши со света Литургија во недела на 29 октомври во Ватикан, папата Фрањо уште

Ватикан Вести

Генералното собрание на Синода до Божјиот народ: „Црквата мора да ги слуша сите“

Учесниците на 16. редовното Генерално Собрание на Епископската Синода одобрија Писмо до Божјиот народ во кое се заблагодарува за нивното искуство, детално ја опишува работата во изминатите неколку недели и

Ватикан Вести

Папата: Сакам да размислувам за Црквата како Божји верен народ

Во говорот на почетокот на пленарна седница на Генералното собрание во средата попладне, 25 октомври 2023 година, папата Фрањо го ја опиша Црквата како Божји верен народ, непогрешлив во верата.

Ватикан Вести

Синода: Молитви за жртвите од војната

Конфликтите во светот, сиромаштијата, злоупотребата и сексуалниот идентитет беа централни теми на работата на Синодата во вторник и среда, изјави претседателот на Комисијата за информирање, д-р Паоло Руфини и секретарот

Ватикан Вести

Кардинал Раи: Војните и страдањата на народите и земјите бараат одговори од Синодата

Во ватиканската базилика Свети Петар во понеделник наутро, 9 октомври 2023 година, се служеше света Литургија за учесниците на синодската седница, предводени од антиохискиот грчко-мелкитски патријарх. Проповедта ја одржа антиохискиот

Ватикан Вести

Синодалноста не е концепт, туку искуство на слушање и вклучување

Генералното собрание не е место за искажување лични мислења, туку место за слушање, расудување и заедничко одење кон брегот каде што Господ не чека

Ватикан Вести

Папата повика на молитви за мир во светот и за Синодата, која е во тек

Потсетувајќи дека месец октомври е посветен на молитвата Светата Бројаница, папата Фрањо ги повика верниците да молат за мир во целиот свет и ги повика Синодата која е во тек

Ватикан Вести

Папата до учесниците на Синодата: Светиот Дух нè води до хармонија и слушање со почит

Папата Фрањо во своето обраќање пред членовите на Генералното собрание на Синодата во среда 4 октомври 2023 година ги потсети присутните дека Светиот Дух е главниот протогонист на Синодота, никој

Ватикан Вести

Папата на светата Литургија за почеток на Синодата: Да одиме со Светиот Дух

Папата Фрањо ја предводеше светата Литургија на плоштадот Свети Петар за отворањето на XVI Редовното Генерално Собрание на Епископската синода и ги покани верниците да одат со Светиот Дух „со