Tag "симпозиум"

Врати се на почетна
Ватикан Вести

Папата упати порака до учесниците на симпозиумот во Барселона

Кардинал Пиетро Паролин, Папскиот државен секретар, во име на Светиот Отец упати

Ватикан Вести

Доделени наградите за теологија од фондацијата Рацингер

Рацингеровите мисли ни помагаат да бидеме отворени за хоризонтот на вечноста, давајќи така смисла на нашата надеж и нашите човечки должности – рече папата Фрањо во својот поздравен говор до

Ватикан Вести

Кардинал Амато: Кардинал Рацингер е голем пастир

На иницијатива на ватиканската фондација Јозеф Рацингер – Бенедикт XVI на 24 ноември 2016 година на Папскиот универзитет Светиот Крст во Рим започна меѓународниот симпозиум на тема „Есхатологијата, анализа и

Македонија

Бегалците и интеграцијата во Европа

Во австрискиот град Клагенфурт од 30 септември до 02 октомври 2016 година во организација на повеќе католички организации од Австрија и Германија се одржа симпозиум на тема: „Странец бев и

Ватикан

Католиците и муслиманите со заедничка грижа за Созданието

„Католиците и муслиманите да работат заедно за заштита на Созданието“: тоа е пораката на кардиналот Петар Турксoн, претседател на Папскиот совет за правда и мир, испратено до исламскиот симпозиум за

Ватикан

Кардиналот Кох во посета Српската православна црква

Претседателот на Папскиот совет за промоција единството на христијаните, кардиналот Курт Кох е во официјална посета на Србија (25-29 мај). Од екуменска гледна точка,