Tag "света година"

Врати се на почетна
Ватикан

Надбискупот Физикела: Јубилејот на милосрдието ќе биде време на милост

Надбискупот Салваторе Физикела, претседател на Папскиот совет за поттикнување на новата евангелизација, ги изложи на денешната прес конференција во Ватикан

Ватикан

Монсињор Физикела: Милосрдието е ликот на Христос

„Милосрдието е ликот на Христос, кој допира до сите“. Ова го истакна за Радио Ватикан монсињор Рино Физикела, претседател на Папскиот совет за промоција на новата евангелизација,

Колумни Размислување Свет

Јубилејните години во традицијата на Црквата

Јубилејот е старозаветна институција, самиот збор доаѓа од еврејскиот збор јубал, рог на овен на кој се трубело при (свечено замислениот) чин на прогласување на јубилејна година.

Ватикан

Папата Фрањо за Светата година на милосрдието: Ова е милосно време

Вонредната света година, Јубилејот на милосрдието ќе започнат на празникот Безгрешно зачнување 2015 година, а ќе завршат на 20 ноември 2016 година на празникот Христос Цар на сите созданија.

Ватикан

Папата најави Година на милосрдието

Папата Фрањо на вечерното славење на покорничка Литургија во базиликата Свети Петар, најави „вонредна света година“, односно „Јубилеј на милосрдието“.