Tag "примирје"

Врати се на почетна
Ватикан Вести

Папата: Прекршувањето на примирјето во Газа значи смрт

По молитвата Ангел Господов, Папата изрази жалење за многу сериозната состојба во Светата Земја, посебно заради прекинот на примирјето. Ги поттикна конфликтните страни брзо да најдат други решенија освен оружје

Ватикан Вести

Папата: Да молиме да продолжи примирјето во Газа!

Папата Фрањо во среда, 29 ноември 2023 година, после катехезата во салата Павле VI. упати апел за продолжувањето на примирјето меѓу Израел и Хамас во Појасот Газа, велејќи дека војната

Ватикан Вести

Папата повика на примирје: „За Бог ништо не е невозможно“

Светиот Отец апелираше да се положи оружјето, да се воспостави велигденско примирје и да се бара мир преку вистински преговори.

Ватикан

Папата упати апел за бегалците

По молитвата Ангел Господов во недела 28 феруари 2016 година Светиот Отец потсети на драматичната состојба на бегалците погодени од војната и нехуманата ситуација.