Tag "пожари"

Врати се на почетна
Ватикан Вести

Папата моли за жртвите од пожарот во Грција и за страдањата на Украинците

По молитвата Ангел Господов во недела 27 август 2023 година, Светиот Отец конкретно спомна две земји: едната уништена од пожари, а другата од војна. Потсетувајќи се на денешниот спомен ден

Вести Македонија

Бискуп Стојанов служеше света Литургија за погодените од огнената стихија во Македонија, соседството и пошироко

На 08 август 2021 година Н.В.П. монс. Киро Стојанов, бискуп скопски и струмичко-скопски епарх во Катедралата Пресвето Срце Исусово во Скопје служеше света Литургија за погодените од огнената стихија, а

Ватикан Вести

Папата повика на молитва за пожарите во Амазон

Папата Фрањо изрази загриженост за пожарите во амазонските прашуми. Во недела, 25 август 2019 година по завршувањето на молитвата Ангел Господов, истакна дека пожарите би можеле да бидат изгаснати многу

Ватикан Вести

Папата испрати телеграма со сочувство за жртвите од пожарите во Грција

„Длабоко ожалостен од вестите за пожарите во Грција“, папата Фрањо испрати до граѓанските и црковните власти во земјата телеграмата со сочувство, потпишана од државниот секретар кардиналот Пиетро Паролин.

Ватикан Вести

Папата изрази солидарност и сочувство со погодените од пожарите во Калифорнија

Папата Фрањо испрати телеграма со сочувство во која ја изразува својата солидарност и близина со населението на американската сојузна држава Калифорнија, кое е погодено од катастрофалните шумски пожари.