Tag "повик за мир"

Врати се на почетна
Ватикан Вести

Папата: Оние кои можат да ја запрат војната, нека го слушнат крикот за мир

На Генералната аудиенција во среда 27 април 2022 година, папата Фрањо ја повтори својата надеж дека оружјето конечно ќе замолчи; во ова тешко време човештвото е жедно за братство.

Вести Свет

Руските католички бискупи повикаа на прекин на војната со Украина

Руските католички бискупи повикаа на прекин на војната со Украина. „Ги повикуваме сите политичари од кои зависи оваа одлука да го прекинат конфликтот“, напишаа тие во заедничкото соопштение објавено во

Вести Македонија

ПОВИК НА МОЛИТВА ЗА МИР ВО МАКЕДОНИЈА!

По повод актуелните случувањa Н.В.П. монс. д-р Киро Стојанов, Скопски бискуп и Апостолски егзарх во Македонија упати Повик на молитва за мир во Македонија, кој го пренесуваме во целост: —————————–