Tag "Пиетро Паролин"

Врати се на почетна
Вести Свет

Кардинал Паролин ја заврши посетата во Хрватска

Државниот секретар на Светиот Престол, кардинал Пиетро Паролин, на 31 октомври ја заврши својата посета на Хрватска.

Ватикан Вести

Шпанија: Кардинал Паролин за Павле VI како Папа на мирот

Кардинал Пиетро Паролин Папскиот државен секретар по посетата на Португалија пристигна во посета на Шпанија,

Ватикан

Кардинал Паролин за посетата на Папата на Полска

Мозаикот од милосрдие и хармонија Светиот Отец го нарече Светски ден на млади кој следната среда ќе биде домаќин на неговото 15. меѓународно апостолско патување во Полска.

Ватикан

Паролин: Случувањата во Турција се причина за загриженост

Кардинал Пиетро Паролин Папскиот државен секретар изрази загриженост заради состојбата во Турција.

Ватикан

Паролин ја затвори јубилејната година за свети Филип Нери

Кардинал Пиетро Паролин Папскиот државен секретар на 26 мај 2016 година со света Литургија во црквата Света Марија во Валичела во Рим попозната како Нова Црква ја затвори јубилејната година

Свет

Кардинал Паролин на конференцијата за клима во Париз

Потребен е договор за климата со јасни етички упатувања за да се брани човечкото достоинство, посебно на оние кои се во најголема потреба, истакна кардиналот Пиетро Паролин,

Ватикан

Папата: Нормите од Пастор бонус и понатаму се во сила

Папата Фрањо на 27 октомври испрати писмо до кардинал Пиетро Паролин ватиканскиот државен секретар во кое што одговара на некои проблеми кои произлегоа во текот на реформата на Римската Курија.