Tag "патронат"

Врати се на почетна
Вести Македонија

Прославен патрониот празник во Штип

Бискупот Стојанов на празникот „Благовештение“ служеше света Литургија во Штип, прославувајќи го патрониот празник.

Вести Македонија

Најава: Свечена архиерејска Литургија во Сарај по повод патрониот празник свети великомаченик Димитриј

По повод патрониот празник на парохијата „Свети великомаченик Димитриј“ – Сарај, во петок на 08 ноември 2019 година со почеток во 10.30 часот во парохиската црква ќе се служи свечена

Вести Македонија

Прославен патрoниот празник на црквата „Раѓање на свети Иван Крстител“ во Струмица

На празникот Раѓање на свети Иван Крстител, 7 јули 2019 година во истоимената парохиската црква во Струмица се служеше свечена света Литургија по повод патрониот празник на парохијата.

Вести Македонија

Најава: Во недела црквата „Раѓање на свети Иван Крстител“ во Струмица ќе го прослави својот заштитник

По повод патрониот празник на парохиската црква „Раѓање на свети Иван Крстител“ во Струмица , во недела 7 јули 2019 година ќе се служи света Литургија со почеток во 10.00

Вести Македонија

Најава за патрониот празник во Петралинци

Во петок, 24 мај 2019 година на празникот на светите словенски апостоли и просветители свети Кирил и Методиј во Католичката парохија во Петралинци, со почеток во 10.00 часот ќе се

Вести Македонија

Прославен патрониот празник во Секирник

На 19 декември.2018 година со свечена света архиерејска Литургија беше прославен патрониот празник на црквата „Свети Никола“ во Секирник.

Вести Македонија

Прославен патрониот празник на црквата во Велес

Во неделата на 09 декември 2018 година црквата во Велес го прослави својот патрон „Безгрешно зачнување на Блажена Дева Марија„ а литургијата ја предводеше скопскиот парох дон Давор Топиќ.

Вести Македонија

Прославен патрониот празник во Стојаково

На патрониот празник на црквата „Свети Климент Охридски“ во Стојаково, 8 декември 2018 година, Н.В.П. монс. Киро Стојанов, Скопски бискуп и Струмичко – скопски епарх, служеше света архиерејска Литургија, во

Вести Македонија

Прославен патрониот празник на црквата во Сарај

На 8 ноември 2018 година на празникот на светиот великомаченик Димитриј во црквата во Сарај, беше прославен патрониот празник на парохиската црква.

Вести Македонија

Најава: Свечена света Литургија во Сарај по повод патрониот празник на црквата

По повод патрониот празник на парохијата „Свети великомаченик Димитриј“ – Сарај, на 08 ноември 2018 година со почеток во 10.30 часот