Tag "Неокатехуменски пат"

Врати се на почетна
Ватикан Вести

Папата до неокатехумените: Одете заедно со епископот, тој е поглавар на локалната црква

Папата Фрањо во понеделник 27 јуни 2022 година во салата на Павле VI ги прими членовите на Неокатехуменскиот пат и испрати 430 семејства во послание во најсиромашните и најсекуларизираните области

Вести Македонија

Во Струмица започнуваат катехезите на Неокатехуменскиот пат

Од 2 март 2020 година со почеток во 20.00 часот во Катедралната црква „Успение на Пресвета Богородица“ – Струмица започнуваат Катехезите на Неокатеуменскиот пат, кои ќе се одржуваат секој понеделник,

Ватикан Вести

Папата до неокатехумените: За да навестувате потребно е одрекување

На 5 мај 2018 година, крај универзитетот „Тор Вергата“ папата Фрањо се сретна со членовите на Неокатехуменскиот пат, по повод 50 годишнината од нивното делување во Вечниот град. На оваа

Ватикан Вести

Папата ќе го посети римското светилиште „Божјата љубов“

Канцеларијата за печат на Светиот Престол соопшти дека папата Фрањо на 1 мај ќе го посети римското светилиште „Божјата љубов“ (Divino Amore) каде ќе ја предводи молитвата Бројаница по повод