Tag "народни движења"

Врати се на почетна
Ватикан Вести

Папата ги поттикна моќниците да работат за поправеден и посолидарен свет

Папата Фрањо преку видео порака се обрати до учесниците на четвртата светска средба на народните движења и упати силен апел до светските моќници да работат за поправеден, посолидарен и побратски

Ватикан Вести

Папата на Велигден упати писмо до членовите на народните движења и здруженија

На Велигден додека светот продолжува да живее во вонредни околности од пандемијата предизвикана од болеста Ковид-19 и додека расте загриженоста од последиците кои ќе ги остави посебно за сиромашните, папата

Ватикан Вести

Папата: Кој е денес мојот ближен?

„Како христијани и луѓе со добра волја повикани сме сега да делуваме,“ стои во пораката на папата

Ватикан

Ватиканскиот портпарол за настапите на Папата во Боливија

Во интервју за средбата со народните движења, отец Ломбарди рече дека Папата се соочил со општествени проблеми од денешниот глобализиран свет, укажувајќи дека има потреба за промена.

Ватикан

Папата: Да се слушне крикот на исклучените

Треба да се промени еконoмскиот систем во светот и да се замени со глобализација на солидарноста – е една од клучните мисли од долгиот говор на папата Фрањо на втората