Tag "мигранти"

Врати се на почетна
Ватикан Вести

Папата до мигрантите во Дариен: Би сакал сега да бидам со вас

Во пораката упатена до група жени и мажи сместени во центар за привремено прифаќање во Лајас Бланкас, Панама, папата Фрањо ги охрабрува: „Не заборавајте на вашето човечко достоинство, не плашете

Ватикан Вести

Папата: Без интеграција на мигрантите се јавуваат опасности

Папата Фрањо во понеделник 11 декември 2023 година во аудиенција ги прими префектите на Италијанската Република и истакна дека е важно да се примат, следат, промовираат и интегрираат луѓето кои

Ватикан Вести

Кардинал Паролин: Европа треба да биде обединета за предизвиците во Медитеранот

За значењето на патувањето на Папата во Марсеј на крајот од медитеранските средби зборуваше за ватиканските медиумите државниот секретар кардинал Пјетро Паролин. Тоа е можност да се промовира духот на

Ватикан Вести

Папата се помоли за жртвите мигранти во бродоломот, повика на солидарност

Папата Фрањо потсети на 41 жртва на бродоломот кај италијанскиот остров Лампедуза каде минатата недела потона брод со мигранти. Тој ги повика сите политички и дипломатски актери да покажат солидарност

Ватикан Вести

Папата Фрањо повикува да не бидеме рамнодушни кон трагедиите на мигрантите

По уште една мигрантска трагедија во Средоземното Море, папата Фрањо ја изрази својата тага на својот официјален профил на Твитер и ги повика сите мажи и жени со добра волја

Ватикан Вести

Папата Фрањо повика на акција за спасување на мигрантите во пустините на Северна Африка

Светиот Отец апелираше до светските лидери итно да им помогнат на мигрантите заробени во пустините на Северна Африка, потсетувајќи на екстремните климатски услови и потребата да се реши глобалното затоплување.

Ватикан Вести

Папата Фрањо е „длабоко ужаснат“ од бродоломот во Грција

Папата Фрањо на 15 јуни 2023 година по фаталниот бродолом на мигранти во Средоземното Море испрати телеграма со сочувство до Апостолскиот нунциј во Грција.

Ватикан Вести

Папата: Вклучувањето е пат кон подобра иднина

Папата Фрањо ги прими учесниците на конференцијата „Cattedra dell’accoglienza“ (Претседавач на гостопримство) организирана од здружението „Fraterna Domus“ и ги охрабри нивните напори за промовирање на култура на инклузија и гостопримство

Ватикан Вести

Мигрантите, Светата Земја и Буркина Фасо во срцето на Папата

По молитвата Ангел Господов во недела 26 февруари 2023 година, папата Фрањо ја изрази својата тага за уште една трагедија во морето, која се случи утринава кај брегот на италијанскиот

Ватикан Вести

Папата: Училиштата и универзитетите се место на интеграција за најранливите

Примајќи ги во аудиенција учесниците на конференцијата одржана на тема „Иницијативи во образованието на бегалците и мигрантите“, Папата рече дека се надева на академска понуда составена од патишта и поттици