Tag "лица со попреченост"

Врати се на почетна
Ватикан Вести

Ватиканските медиуми започнува со емитување на знаковен јазик

На Велигден, ќе започне проектот на ватиканската Дикастерија за комуникации насловен „Никој не е заборавен“, во кој содржините на знаковниот јазик ќе се емитуваат на Youtube каналот на Ватикан њуз,

Вера Сведоштва

Запознајте ја брачна двојка од Мадрид која посвојува деца со попреченост

Карлос и Кристина сфатија дека се родени за да се грижат за деца со болести и за деца кои немаат љубов од своите родители.

Ватикан Вести

Порака на Папата по повод Светскиот ден на лицата со попреченост

„Потребни се заеднички напори за да се вклучат лицата со попреченост и да се направат активни субјекти во општеството и Црквата“, рече папата Фрањо во пораката по повод Меѓународниот ден