Tag "Кипар"

Врати се на почетна
Ватикан Вести

Светиот Отец ја прими првата група бегалци кои доаѓаат од Кипар

Првата група бегалци од Купар – од нив дванаесетмина – пристигнаа во Рим, а ги прими папата Фрањо на својот роденден, 17 декември во Апостолската палата, соопшто Канцеларијата за печат

Ватикан Вести

Папата: Да ги гледаме во очи отфрлените луѓе со кои се среќаваме

По молитвата Ангел Господов, Папата го спомна своето 35 апостолско патување во рамки на кое ги посети Кипар и Грција, а од кое се врати пред два дена. Се заблагодари

Ватикан Вести

Папата: Ние сме како разделени браќа на една мајка кои треба да најдат разбирање

Папата Фрањо се врати во Ватикан. За време на летот од Атина до Рим, тој традиционално разговараше со новинарите, а по слетувањето замина најпрво во базиликата Света Марија Велика.

Ватикан Вести

Екуменска средба на Папата со мигрантите: Да се патува по планот на Божјиот сон

Како завршеток на посетата на Кипар, папата Фрањо на последната средба во Никозија сподели момент на екуменска молитва со мигрантите во црквата „Светиот Крст.“

Ватикан Вести

Папата: Каратеристика на црковниот дух е да мисли, да зборува и да делува како „ние“

Oколу 10.000 верници собрани на светата Литургија на стадионот во Никозија, Папата ги поттикна да бидат обединети, да разговараат и заедно да одат; навестувањето не е прозелитизам туку сведочење, не

Ватикан Вести

Папата се сретна со претставници на Кипарската православна црква

На вториот ден од своето 35. апостолско патување во странство, во петок, 3 декември 2021 година, папата Фрањо го посети православниот кипарски архиепископ Хризостом II во Никозија. а потоа во

Ватикан Вести

Папата Фрањо: Кипар има вроден повик за средба

Обраќајќи им се на претставниците на владата, граѓанското општество и дипломатскиот кор на 2 декември 2021 година во Претседателската палата во Никозија, главниот град на Кипар, папата Фрањо истакна дека

Ватикан Вести

Папата до Црквата во Кипар: Ни треба Црква која може да биде трпелива и братска

Првиот настан од апостолското патување на папата Фрањо на Кипар беше средба со претставници на локалната католичка заедница.

Ватикан Вести

Кипарскиот претседател се заблагодари на Папата за „историската посета“

Во пресрет на пристигнувањето на Папата, кипарскиот претседател Никос Анастасијадис изрази уверување дека Светиот Отец ќе има многу пораки за оние на кои им е потребна. Во интервју за Радио