Tag "Кико Аргуело"

Врати се на почетна
Ватикан Вести

Папата Фрањо го прими Кико Аргуело: Охрабрување за посланието

Во сабота, 27 јануари 2024 година, папата Фрањо го прими Меѓународниот тим одговорен за Неокатекуменскиот пат: иницијаторот на Неокатекуменскиот пат, Кико Аргуело, отец Марио Пеци и Асенсион Ромеро. На аудиенцијата

Ватикан Вести

Папата испрати писмо до Кико Аргуело

Нека Бог му помогне на (неокатекуменскиот) пат во секој момент да го шири Евангелието

Свет

Почина Кармен Хернандез, сооснователка на Неокатекуменскиот пат

На 19 јули 2016 година попладне во 85 година од животот почина Кармен Хернандез која заедно со Кико Аргуело во шеесетите години од минатиот век во Шпанија го основаа Неокатекуменскиот

Ватикан

Папата: Неокатекуменскиот пат е Божји дар

Во Ватикан во салата Павле VI претпладне на 18 март Светиот Отец прими во аудиенција околу 10 илјади членови на Неокатекуменскиот пат