Tag "кардинал Зупи"

Врати се на почетна
Ватикан Вести

Кардинал Зупи во Кина: Соработка за мир и обезбедување на храна

Папата Фрањо го испрати Кардинал Зупи во мировна мисија која започна во Украина, а продолжи во Русија и САД, беше примен во Министерството за надворешни работи на Народна Република Кина

Ватикан Вести

Кардинал Зупи му врачи на претседателот Бајден писмо од папата Фрањо

Канцеларијата за печат на Светиот Престол објави детали за тридневната посета на кардиналот Матео Марија Зупи на Вашингтон како специјален пратеник на папата Фрањо, вклучително и средба со американскиот претседател

Ватикан Вести

Кардинал Зупи се сретна со американскиот претседател Бајден за страдањата во Украина

Кардиналот Матео Марија Зупи, специјален пратеник на Папата за промовирање на мир во Украина, се сретна со американскиот претседател Џо Бајден за да разговора околу хуманитарните напори на Светиот Престол

Ватикан Вести

Продолжува мисијата за мир во Украина: Кардинал Зупи во Вашингтон

Претседателот на Италијанската бискупска конференција, Папски пратеник, од 17 до 19 јули 2023 година ќе престојува во главниот град на Соединетите Американски Држави. Светиот Престол истакнува дека „целта на посетата

Ватикан Вести

Кардиналот Зупи ќе ја посети Москва како мировен пратеник на папата Фрањо

По патувањето во Киев на почетокот на месецот, продолжува мисијата на претседателот на Италијанската бискупска конференција, на која го испрати папата Фрањо за да се намалат тензиите на конфликтот во

Ватикан Вести

Кардинал Паролин не исклучува мировна мисија и во Москва

Државниот секретар на Ватикан, кардинал Пјетро Паролин го отвори информативниот центар за јубилејната 2025 година на Via Conciliazione, улица која го поврзува Рим со Ватикан, а потоа одговараше на новинарски

Ватикан Вести

Заврши посетата на Украина на Папскиот пратеник, кардинал Зупи

Кардиналот Матео Зупи им се заблагодари на претставниците на властите за разговорите, чии резултати ќе му бидат претставени на папата Фрањо и ќе бидат основа за понатамошни чекори како на

Ватикан Вести

Папата му ја довери на кардиналот Зупи мировната мисија за Украина

Директорот на Канцеларијата за печат на Светиот Престол потврди на новинарско прашање дека папата Фрањо му ја доверил на кардиналот Матео Зупи, претседателот на Италијанската бискупска конференција, мисијата со цел