Tag "Камерун"

Врати се на почетна
Ватикан Вести

Папата потсети на жртвите од пожарот на Мауи и се помоли за мир во Камерун

По неделната молитва Ангел Господов, папата Фрањо потсети на жртвите од пожарите што го опустошија островот Мауи на Хаваите. Тој, исто така молеше за дијалог и мир во западно-централноафриканската држава

Ватикан Вести

Папата и ги доверува на Богородица потребите на светот

На крајот од светата Литургија со која заврши Италијанскиот национален евхаристиски конгрес, папата Фрањо во Матера се помоли на Богородица да има повеќе деца во Италија; се помоли за утеха

Вести Свет

Во Камерун киднапиран свештник

На југозападот на Камерун сепаратистите го киднапираа генералниот викар на бискупијата Мамфа монс. Јулиус Агбортоко и побараа откуп околу 30.500 евра, пренесе агенцијата Kathpress на 31 август.

Ватикан Вести

Кардинал Паролин во Камерун – знак на внимание на Папата кон Африка

Кардинал Пиетро Паролин ќе го посети Камерун од 28 јануари до 3 февруари 2021 година. Програмата вклучува, меѓу другото, состанок со владини претставници, света Литургија во катедралата во Баменда со

Ватикан Вести

Папата се моли за убиените ученици во Камерун

Се придружувам на болките на семејствата на малите деца кои брутално се убиени минатата сабота во Кумба – Камерун. Останав згрозен од тој брутален и безумен чин со кој се