Tag "Каиро"

Врати се на почетна
Ватикан Вести

Папата Фрањо ја благослови статуата на блажениот Карло Акутис

Папата Фрањо ја благослови статуата на блажениот Карло Акутис, која ќе биде поставена едно сиропиталиште во Каиро.

Вести Свет

Кардинал Сандри е Папски претставник на прославата во Египет

На прославата 800. години од срдбата помеѓу свети Фрањо и султанот Малик ал-Камил во Египет, папата Фрањо ќе го претставува кардинал Леонардо Сандри.

Ватикан Вести

Папата во Каиро: Љубовта е силата на верникот

На стадионот на пероферијата од градот Каиро, папата Фрањо на 29 април 2017 година

Ватикан Вести

Папата ќе го посети Египет

Од 28 до 29 април папата Фрањо ќе го посети Египет.

Ватикан Вести

Папата со сочувство до коптскиот патријарх: Обединети преку крвта на мачениците

Утрото на 12 декември 2016 година во телефоски разговор папата Фрањо изрази сочувство